„Dva nebo tři jedinci tohoto nepůvodního druhu byli objeveni ve čtvrtek 15. 2. v Hrádku u Rokycan při vykládce kamionu z Francie. Kvůli výjimečně teplé zimě byly sršně již aktivní. Nyní probíhá důkladný průzkum okolí nálezu. Vytipují se také místa, kde bude vhodné umístit speciální odchytové pasti,“ informovala AOPK.

Hnízdo sršní asijských objevené v Plzni | Video: Deník/Pavel Bouda

Pokud máte podezření, že jste v okolí (či někde jinde) tyto nebezpečné tvory zaznamenali, pište na mail invaznidruhy@nature.cz. Vhodné je doplnit fotografii, aby se vyloučila záměna s jiným druhem hmyzu, a případně přesnějším popisem.

První výskyt sršně asijské v České republice byl potvrzen v říjnu 2023 v Plzni. Tam si stihli vytvořit obrovské hnízdo, které bylo objeveno několik dní po prvním záchytu. Mělo osm dokončených pater a vážilo osm kilogramů. Vědci jej pečlivě zkoumali, vidět ho stále může i veřejnost na výstavě v Západočeském muzeu. Protože se očekává, že by se sršeň asijská mohla zase na Plzeňsku vyskytnout, chystají se na ni na jaro pasti.

Sršeň asijská je o něco menší než naše sršeň obecná, je tmavší a bezpečně se pozná podle žlutě zbarvených konců končetin. Tato sršeň je nebezpečná hlavně pro včely, které napadá v úlech. Hnízda sršně asijské jsou kulovitého až hruškovitého tvaru a mají vchod z boku. Nejčastěji bývají vysoko v korunách listnatých stromů nebo v lidských stavbách, výjimečně i v zemi.