Agresivita jejich souseda se stále stupňuje a vše už zašlo tak daleko, že se děním v domě začal zabývat klatovský soud. V roli obžalovaného před ním stojí Antonín Kurc (53), jenž se zpovídá z nebezpečného vyhrožování.

Podle obyvatel domu jsou s ním problémy už roky. Vše začalo tím, že po něm společenství nájemníků chtělo, aby vyklidil společné prostory, které si zabral pro sebe. Od té doby Kurc nájemníkům nadává a vyhrožuje. Vše vygradovalo letos v červnu.

„Šly jsme se sousedkou venčit psy. Kurc na nás z okna křičel, že jsme svině, kur… a podobně. Nevšímaly jsme si toho, takhle vyřvává často. Když jsme se vrátily, tak jsem se sklonila k našemu malému pejskovi. Vtom přiletěla plechovka s pivem a trefila ho. Pak přiletěla druhá. Kromě toho na nás řval, že nám uřízne palice. Měla jsem opravdu strach," řekla soudu jedna z nájemnic.

Další z obyvatelek domu uvedla, že když je Kurc v podroušeném stavu, což je často, nadává velmi vulgárně. „Na mě před mou osmiletou dcerou opakovaně řval, že jsem děv… Někdy kvůli němu musíme zavírat okna. A jeho agrese se stupňuje," řekla.

Další z nájemníků soudu řekl, že v inkriminovaný večer Kurc po jeho autě hodil sklenici, naštěstí s ním ale stihl odjet. A že mu také vyhrožoval smrtí. „Když přijeli policisté, tak po mně hodil plechovku od piva a trefil mě. Jenže on si z nich nic nedělá. Vulgárně jim nadává a oni to zametají pod koberec. Ani teď s tím nic nedělali, tak jsme to nakonec oznámili na státním zastupitelství. Až pak se začalo něco dít," posteskl si další z obyvatel domu.

„Dohodli se, že mě dostanou do kriminálu, mluví účelově," okomentoval výpovědi Kurc, který dodal, že dvěma mužům v domě vyhrožoval „rozbitím huby" a že několika ženám nadával, odmítl ale výhrůžky smrtí i to, že by po lidech házel plechovky či něco jiného. „Se sousedy mám spory, protože mě udávají, že kradu železo. To ale není pravda, já ho hledám detektorem," prohlásil Kurc, který přiznal, že často pije. „Byl jsem na ambulantním protialkoholickém léčení. Po něm jsem to hodně omezil. Pivo si dám každý den, ale jen tak pět až sedm. V ten večer jsem jich měl osm nebo devět," řekl Kurc.

Líčení bylo odročeno na konec záři. Kurcovi hrozí maximálně rok vězení. Případy, kdy obyvatel domu ztrpčuje život ostatním nájemníkům, nejsou nijak výjimečné, jen málokdy se ale dostanou až před soud. Z poslední doby můžeme jmenovat případ Václava Englera z Klatov, který už roky tyranizuje své sousedy. Vše vyvrcholilo tím, že lidem v domě nadával, vyhrožoval jim pozabíjením a tím, že vyhodí dům do povětří. Causa se vleče už déle než rok a stále není rozhodnuto.