Černobílé kousky vznikly ve 20. a 30. letech minulého století. Zachycují nejenom interiér památky, ale také různé společenské události. „Jsou na nich třeba dožínkové slavnosti, zavěšování zvonu i střípky z obyčejného života. Dosud snímky nikdo neviděl, protože byly pouze na skleněných negativech. Až kvůli nám se digitalizovaly a vytiskly, což je úžasné,“ zhodnotila jedna z iniciátorek akce Eva Vondrašová.

Exponáty jim zapůjčil Státní oblastní archiv v Plzni a pocházejí z fondu šlechtického rodu Coudenhove-Kalergi. „Fotografie možná pořídil poslední majitel zámku Hans. Je na nich často jeho dcera Marie Elekta,“ řekla.

Na snímku jsou zleva Šnebergr, Popp a Slanina.
V Pošumaví natáčel jeden z Kluků v akci. Vařil z místních potravin

Výstava však obsahuje desítky dalších zajímavých snímků, jež zobrazují například osudy tamější židovské komunity či proměnu města a jeho památek. „Nejstarší kousek je z roku 1902 a ukazuje kostel, který měl tou dobou ještě dvě věže. Jedna z nich byla později stržena,“ nastínila Vondrašová s tím, že cenný materiál jim poskytli také rodáci, mezi jinými i sběratel Jaroslav Böhm.

Návštěvníci si mohou prohlédnout rovněž obrazy a další předměty, které dříve byly na poběžovickém zámku a Národnímu památkovému ústavu se je podařilo zachránit před zkázou. „Místní nám zase přinesli kalamáře, ručně vyráběný kočárek nebo lahve z pivovaru Pivoň,“ vyjmenovala Vondrašová.

Výstava v tamější obřadní síni trvá do 26. srpna. Otevřena je od pondělí do pátku mezi 8. a 17. hodinou, o víkendu od 9 do 16 hodin. Polední přestávka je vždy od 12 do 12.30.