Anna a Marie Bílkovy se řemeslu naučily od svého otce a mistra krejčího Adama Bílka. Koncem druhé světové války vytvořily chodský kroj, jejž si převzal v létě 1945 generál Patton, a to v Domažlicích. „Jde o slavnostní kroj. Jeho podoba se dochovala dodnes, takže ženy v Mrákově stále takový nosí,“ nastínil ředitel Muzea Chodska v Domažlicích Josef Nejdl. Spekuluje se, že šlo původně o dar pro generálovu ženu. Nicméně detailnější informace o této události nejsou známy.

Jasné ovšem je, že si Patton vzal oděv s sebou domů do Ameriky, kam se v létě na krátký čas přesunul. Ještě téhož roku však v Německu zemřel. „Jeho rodina kroj dlouhá léta uchovávala, takže zůstal v téměř dokonalém stavu. Chyběly pouze některé doplňky, jako třeba šátek, punčochy nebo boty. Ty nám zapůjčili kolegové z Domažlic,“ uvedl ředitel plzeňského Muzea generála Pattona Ivan Rollinger.

Ilustrační foto
Turisty nejvíce láká Řecko. Dovolená ale kvůli testům vyjde dráž

V roce 2005 se kroj na přání příbuzných dostal do České republiky. Od té doby je vystavený v plzeňském muzeu. „A patří k nejcennějším exponátům. Vzácné jsou také dvě vojenské lodičky, tedy čapky, které generál nosil. Přivezl nám je jeho vnuk George Patton Waters,“ doplnil Rollinger.

Ten je mimo jiné vášnivým sběratelem a shromažďuje upomínkové předměty, jež lidé na západě Čech pro Američany vyráběli. Objevil už celou řadu zajímavých věcí, některé z nich se dostaly do expozice. „Všechny suvenýry se tam ovšem nevejdou. Máme vystavené například šátky nebo kapesníčky, na které dívky vyšily vlajky spojeneckých armád a datum konce války, nebo pivní korbel od plzeňských bednářů. Lidé často vyjadřovali vděk za osvobození a chtěli Američanům dát něco osobního,“ zmínil ředitel muzea.

Důkazem je například dřevěný talířek se znakem 90. pěší divize, jejž vyrobila firma Miloše Peroutky v Domažlicích v roce 1945 tradiční vypalovací metodou. „Talířek si odvezl neznámý příslušník 90. pěší divize. Suvenýr jsem našel a vydražil na mezinárodní aukci,“ uzavřel Rollinger.