Pořád vás baví rybaření, stejně jako když jste před mnoha lety začínal a radoval se z každého úlovku, nebo tím, že už jste spoustu ryb chytil, tak nadšení postupně opadá?

Právě tím, že jsem spoustu ryb za svůj život chytil, tak mě rybaření baví pořád, a to čím dál víc. Je to možná trošku nemoc (smích). Jen už se nemusím tolik honit za velkými rybami. Spíš se nyní snažím užívat si každý den v přírodě. Mám malou dcerku, takže chodím ven i s ní, a mám radost třeba i z pěticentimetrové plotičky, kterou ona se mnou vidí.

Chytal jste někdy tady u nás na Tachovsku?

Chytal jsem po úplně celé republice, není moc vod, kde bych nechytal. Hodně jsem jezdil už před asi dvaceti lety tady nedaleko na sumce na přehradu Hracholusky.

Chytil jste ho tehdy?

No jasně, už tehdy jsme tam chytali pěkné kousky.

Zaplněnému sálu kulturního domu vyprávěl o svých zážitcích z cest a především o sladkovodních gigantech, se kterými se setkal, známý rybář Jakub Vágner.
Amazonie je bezpečnější než Londýn, řekl rybář Jakub Vágner v Kladrubech

Co byste poradil rybářům u nás v regionu nebo prostě všem?

Aby byli šťastní, to je to nejdůležitější. Protože když se člověk za něčím žene a stejně ho to nenaplňuje, tak je to zbytečné. Je úplně jedno, co a kde člověk chytá, nebo třeba na co chytá, ale když ho to, co dělá, naplňuje, tak je to správně. Ale to platí všeobecně, nejen u rybaření.

Poradíte, kam v Čechách vyrazit za velkými rybami?

Velké ryby jsou v podstatě všude. Jde o to, jakou optikou to berete. Pokud půjdete na Orlík, tak velkou rybou je dvacetikilový kapr nebo dvoumetrový sumec. Ale pokud půjdete na lesní tůňku, kde největší rybou je sedmikilový kapr a je tam sám, tak to je obrovská ryba toho daného revíru a chytit ji je velká výzva.

Máte ještě nějaký rybářský sen, anebo už jste si všechny splnil?

Mám. Přál bych si, aby co nejvíce mladých lidí chodilo do přírody, k vodě, do lesa, aby vyrostly nové generace, které budou českou přírodu chránit.

Na životní prostředí myslí v Kladrubech celé roky. V letošním roce by zde u nedávno vystavěných rodinných domů rádi vybudovali obrovský park s loukou a dalšími přírodními prvky.
Kladruby chtějí vybudovat obrovský park s loukou. Stát by měl kolem 12 milionů

To je krásný sen. Takže město Kladruby, které se chystá vybudovat obrovský park plný stromů a keřů, by od vás dostalo pochvalu?

Ano. Jakákoliv aktivita, která pomáhá přírodě a není jenom naoko, ale má myšlenku a hluboký význam a udržitelnost, je skvělá.

Vy své obrovské úlovky pouštíte vždy zpět. Přejete té rybě něco na cestu nebo co vy sám si v tu chvíli přejete?

Když ryba odplouvá, tak já si většinou v duchu říkám, jestli ji ještě někdy uvidím. A často se to povede, že se s ní po letech setkám znovu.

Jak ji poznáte?

Není to pokaždé, že bych poznal rybu, kterou jsem kdysi chytil. Ale leckdy má typické zbarvení nebo šupiny nebo historická zranění z různých soubojů, takže některé se opravdu dají snadno poznat i po dlouhé době.

Další podařená akce tachovského psího útulku U Šmudliny vydělala pro zvířátka 26 tisíc.
Tachovský útulek U Šmudliny se raduje. Kabelkový veletrh přinesl peníze

To je potom nejspíš krásné setkání.

To ano, mám radost, když zjistím, že čas od našeho minulého setkání přežila, že je zase o kousek větší.

Vaše paní je také známá rybářka, jezdíte někdy s rodinou na dovolenou bez prutů?

No jasně. Byli jsme na dovolené a byl jsem celkem i rád, že jsme chvíli bez prutů, protože jsem si užíval dcerku. Stavěli jsme bábovičky z písku a bylo to moc fajn.

V čích šlépějích byste byl raději, aby šla vaše dcerka Kaya? V dědových a byla hudebnicí, nebo se po vás a manželce věnovala rybaření?

Ať si jde jakoukoliv stopou, kterou ona sama bude chtít. Ať jde tou, která ji bude bavit a bude ji činit šťastnou. Sám dle svých zkušeností vím, že jakékoliv nátlaky nefungují a člověk se musí rozhodnout sám. Já ji budu podporovat v čemkoliv, co ji bude bavit.

V Černošíně si užívali Městský ples.
OBRAZEM: Městský ples v Černošíně přinesl zábavu a jako bonus i freestyle fotbal

Manželka je nejúspěšnější rybářka kaprů v celé Evropě. Dohadujete se doma někdy ohledně třeba techniky rybaření nebo návnad nebo něčeho dalšího spojeného s rybařením?

Naše jediné v uvozovkách dohady doma jsou o tom, jestli naše dcerka bude chytat kapry po mamince, nebo sumce po tatínkovi. Jinak u nás doma žádné jiné hádky v žádném směru nevedeme.

Neustálé cestování je náročné, jak nejraději relaxujete?

Já relaxuji u vody. Pro mě rybaření není práce, pro mě je to obrovský ne koníček, ale spíš bych řekl přímo kůň. A taky ho považuji za svoje poslání. Kdykoliv jsem u vody a v přírodě, tak je to pro mě relax.