V nemocnici nad okresním městem vykoukly od roku 1957 na svět tisíce kluků a děvčat.

Jenže s klesajícím počtem zákroků a dalším faktory se nad oddělením vznášel Damoklův meč. „Porodů bylo málo. Ve finále jen něco málo přes tři sta za rok. Ztratili jsme tím nárok na vzdělávací akreditaci, což je motivace pro nástup mladých lékařů, kteří se tak nemohli připravovat na atestaci,“ vyjádřila se před třemi lety tehdejší ředitelka a dnešní náměstkyně pro léčebnou péči Hana Perková.

Náhradní varianta byla po ruce. Okresu citelně schází úsek následné péče, takže vlády se hned ujali řemeslníci, Prostory byly rekonstruované hned v roce 2018, jenže ke zprovoznění chyběl nemocnici nelékařský personál. „Tehdy to byl obrovský problém, ale dnes už je výhled optimističtější. Do týmu sháníme ještě jednu nebo dvě praktické nebo všeobecné sestry a dva či tři sanitáře,“ říká ředitel nemocnice Jaroslav Šíma. Nabízí uchazečům kromě odpovídajícího platu i náborový příspěvek a případně pomoc s hledáním bydlení.

Oddělení poskytne lůžkovou péči dlouhodobě nemocným pacientům nebo lidem, jejichž stav nevyžaduje přímo pobyt na lůžku akutní péče, ale zároveň pro ně ještě není vhodná domácí péče. „Jedná se například o chronicky nemocné nebo starší pacienty, kteří potřebují pravidelný lékařský dohled a ošetřovatelskou péči. Případně o hospitalizované po úrazech či operacích, kteří po pobytu na chirurgickém oddělení ještě potřebují rekonvalescenci a rehabilitaci přímo v nemocnici,“ doplňuje Jaroslav Šíma.

Paleta diagnóz je rozsáhlá, Jmenujme nejrůznější odbornosti (interní, chirurgické, ortopedické, neurologické), ale také onkologické či psychiatrické zaměření. Pacienti se sem přesunou z akutních lůžek rokycanské nemocnice nebo z jiných zdravotnických nebo sociálních pobytových zařízení. Případně i z domácí péče.