Potvrdila to mimo jiné Eva Venzhöferová z rokycanské lékárny Barborka: „Odbyt těchto pomůcek výrazně vzrostl. Jsou tuzemské výroby a za tři dny jsme prodali bezmála 120 balení po dvou kusech za 69 korun. Máme ale k dispozici i deset respirátorů, které souhrnně vyjdou na 279 korun a těch užz regálů zmizelo přes třicet.“

Pár metrů od zmíněné lékárny je prodejna zdravotnických potřeb a zjištění bylo obdobné: „Hodně zákazníků respirátory požaduje. Máme české, kvalitní a cena 35 korun za kus je podle nás odpovídající. Ale na market za deset korun se asi nedostaneme.“ Drogerie v centru Mirošova byla další zastávkou. Poptávka na jihu okresu je i zde značná a obličejové vybavení šlo pořídit za 26 korun.

PODÍVEJTE SE: Liblínský most čeká náročná oprava, autobusy přes něj nesmí

Politici zvažovali, že po vzoru Německa a Rakouska zavedou užívání respirátorů třídy FFP2 na rizikových místech. Například v městské hromadné dopravě nebo obchodech, a to kvůli obavám ze šíření britské mutace koronaviru, která je nakažlivější než původní forma. Zpřísnění protiepidemických opatření ale takovou povinnost nepřineslo. Nosit FFP2 nebo KN95 ovšem mají třeba instruktoři i žáci autoškol.

Výbava ochrannými pomůckami je základním předpokladem pro fungování zařízení pro seniory. Nejinak je tomu v Domově sociálních služeb v Liblíně. "Máme k dispozici roušky, respirátory i nanoroušky s vyměnitelnými filtry. Od loňského startu covidu 19 s nejrůznějšími variantami příjmu. Zpočátku to byla domácí výroba roušek, pak se připojil stát a také krajský úřad jako zřizovatel. Teď už jsme si ale dvakrát po sobě pořídili zásobu respirátorů sami, a to za hodně sympatickou cenu," připustil ředitel DSS Petr Kounovský.