Rada města rozhodla o osudu pohřební služby v Horažďovicích. Po tom, co se v tamní smuteční síni dělo s těly zemřelých, ukončilo město s dosavadním provozovatelem k 31. březnu nájemní smlouvu.

V polovině března iniciovalo na základě anonymů vedení města Horažďovice kontrolu v tamní pohřební síni, které se zúčastnili hygienici, policie i zástupci města. Důvodem bylo to, že pohřební služba, která má sídlo ve Strakonicích, zacházela s těly nebožtíků zcela nestandardně. Ostatky ležely na chodbách a podle hygieniků hrozila kvůli počínající hnilobě dokonce epidemie. „Našli jsme 21 zemřelých. Někteří z nich leželi volně na chodbě, a to už delší dobu," uvedl pro Deník ředitel krajské hygienické stanice v Plzni Přemysl Tomašuk.

Jak se dál ukázalo, provozovatel používal pro uchování těl zemřelých před dalším převozem dva chladicí boxy. „Jeden byl v pořádku a fungoval podle předpisů, druhý ne," dodal Tomašuk.

To nepopírala ani manželka provozovatele pohřební služby Soňa Hošková. „Přiznávám, že tady ta těla byla. Celá situace vznikla také na základě toho, že máme tři pobočky a všude se vyřídily nějaké pohřby. Těla byla na chodbě proto, že byla připravena na odvoz do Blatné. Je to vše o kumulaci a já přiznávám, že jsme to měli mít více podchycené a další těla nepřijímat, ale bohužel se to takto sešlo. Je to i tím, že si nevoláme hned před pozůstalými, že bude další tělo, zda máme místo v lednici," řekla Deníku Hošková.

Na základě všech skutečností se město rozhodlo ukončit s pohřební službou nájemní smlouvu. „Skončit by měla 31. března, následující den bude předání smuteční síně. Pokud se předání uskuteční, tak nabídneme její krátkodobý pronájem na 30 dnů pohřební službě z okolí, aby nebyla pohřební síň uzavřena. Během toho měsíce vypíšeme veřejné oznámení o pronájmu prostor a na základě přihlášených zájemců vybereme jednoho, s kterým uzavřeme smlouvu na dlouhodobý pronájem," uvedla místostarostka Horažďovic Hana Kalná.

Kdy bude pohřební služba v Horažďovicích pokračovat, bude podle místostarostky záležet na tom, jak převzetí pohřební síně dopadne.

Situace je natolik závažná, že se o ni zajímá i ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, která zavítá do Horažďovic v pátek. Setká se se starostou Horažďovic Michaelem Formanem a podívá se i do obřadní síně.

Policie případ stále řeší.