„Snažím se věci, které teoreticky studuji, si prakticky vyzkoušet,“ vysvětlila Pilná, jak se k tvoření středověkých oděvů dostala. Všechny její modely jsou zhotoveny z látek, které byly v té době dostupné – len, vlna. Zajímavostí je, že velká část oděvů je zhotovená kompletně ručně, tedy tím nejautentičtějším způsobem. „Jediná „úlitba bohům“ jsou látky. Za prvé je problém sehnat tkalce, který by je vyrobil, a za druhé, když by byly ručně dělané, tak by byly velice drahé. Metr látky by stál dva tři tisíce korun. Dá se sehnat i hedvábný samet, ručně dělaný. Je to šedesátka šíře a na české koruny vyjde metr na dvacet tisíc korun. To bych neufinancovala, náklady by byly nepřiměřené. Látky jsou současné, ale snažím se dodržet materiál. Takže má-li být košile lněná, je ze lnu, je-li vršek z vlny, je z vlny,“ řekla Deníku Pilná. Dodala, že co se týče inspirace, tak záleží na modelu. Většinou jde o kompilaci několika pramenů včetně textových. Jedna z nejstarších tištěných knih, z níž čerpá, je z roku 1581. Čerpá i z dochovaných oděvů v muzeích.

Délka výroby jednoho oděvu je velice různá. „Jsou dochované zápisy, že když český šlechtic přijel do Itálie a chtěl si tam nechat ušít oblek podle tamní módy, trvalo to čtyři dny. Jenže tehdy na tom pracovala celá dílna a já ten tým k dispozici nemám. Navíc skloubit tuto práci se životem v 21. století nejde. Nemohu měsíc jen sedět doma a šít. Poslední dobou si dávám záležet i na takových detailech, jako jsou třeba tkané stuhy. Výroba některých oděvů mi tak trvá i několik let,“ konstatovala historička.

ODĚVY NA HRADECH

Její díla můžete nyní vidět na dvou hradech na Klatovsku. Na Švihově je momentálně vystaveno sedm modelů v životní velikosti pro služebnictvo i šlechtice, a to z 15. a 16. století, plus jedna panenka. „Těmto panenkám se říkalo Pandora a sloužily jako módní předloha. Dámy z urozených společností je sbíraly a vyměňovaly si je mezi sebou. Putovaly různě po dvorech, aby se vědělo, jak se oblékají ve Francii, Itálii či jinde,“ uvedla Pilná.

Na Velharticích je celkem osm oděvů ze 14. století. Jde o luxusní oděvy té doby a doplňky, jako je třeba módní taštička vyšívaná zlatem.