Ještě do pátku byla jediná nemocnice, která testy pro samoplátce nabízela, v Sušici. Od víkendu už ale tuto možnost spustili i v Klatovech a v Domažlicích. A hned to bylo znát. „V pátek byl hodně velký zájem. Kolegyni neustále zvonil telefon. Jakmile ale vyšla zpráva o dalších nemocnicích, tak to polevilo, a dokonce se někteří i odhlásili a objednali se v Klatovech, protože to měli blíž,“ řekl ředitel Sušické nemocnice Václav Rada. Upozornil, že u nich se testuje jen v pracovní dny, takže další objednané zájemce očekávají v pondělí.

V Klatovech byl zájem patrný hned od rána. Už od osmi hodin stálo u brány několik vozů. Objednání kontroloval strážník městské policie hned u vjezdu. Opodál bylo auto zastavováno kvůli platbě a ve stanu se pak uskutečnil daný odběr. Stejně to vypadalo i v Domažlicích. „Zájem je velký. V sobotu jsme otestovali prvních 40 samoplátců, v neděli 50 a na další dny je rezervováno další 150. A to jsme měli dalších zhruba 180 hovorů zmeškaných,“ sdělil mluvčí Nemocnic Plzeňského kraje Jiří Kokoška.

Potvrzení je žadateli zasíláno 48 hodin po odběru elektronicky na jeho e-mailovou adresu, kterou uvede při objednání. Postupně by se mohl proces zrychlit až na 24 hodin.

V Sušici za test PCR zaplatíte 2500 Kč a v Klatovech a v Domažlicích 2800 Kč. Do Klatov se na testy objednávali i lidé až z Ústeckého či Karlovarského kraje. Tam totiž nemocnice testy nenabízí.

Pendleři musí mít každých 14 dní nový test.