Pachové ohradníky. Můžete na ně narazit leckde v přírodě, na polích, v sadech, při silnicích a jinde. Nejedná se o žádné ohrady a ploty, jak by název napovídal. V našem regionu se nově objevily například při silnici mezi vodárnou nad Domažlicemi a Týnskými háji.

Na okrajích polí jsou zatlučené kůly, vždy několik metrů od sebe a na nich uříznuté PET lahve. Někde jsou připevněny na stromech. Jsou naplněné pěnou, někdy stavební, na kterou se aplikační pistolí nastříkají pachy, které odpuzují vysokou zvěř a hlavně přemnožená divoká prasata.

Ta se totiž přestávají bát, a tak se dostávají doslova do blízkosti člověka. Působí ohromné škody na polích, rozrývají louky, parky a vše, kam se dostanou.

Odpuzovače se dají koupit s různými pachy podle účelu použití. Pachový koncentrát se musí po pár měsících znova aplikovat, aby neztratil svoji účinnost.

Velmi dobré výsledky s těmito odpuzovači mají v sousedním Německu, při komunikacích, kde je velký výskyt zvěře.

V našem regionu se odpuzovače ještě využily například v zámeckém parku v Horšovském Týně, který je již léta devastován nájezdy právě divokých prasat. Park má rozlohu čtyřicet hektarů a je obehnán kamennou zdí, která je však na mnoha místech zbořená. Proto se vedení horšovskotýnského zámeckého parku rozhodlo umístit dvě stě padesát kusů pachových odpuzovačů právě v těchto místech. Až čas ukáže, jak účinné toto opatření bude.

Jaroslav Čedík