„Letos se koná 57. ročník Horažďovické padesátky, jak my s hrdostí říkáme – nejstaršího pochodu konaného bez přerušení v ČR, protože pochod Praha – Prčice kvůli covidu dva roky vypadl, ale nám se ho podařilo uspořádat. Máme přichystané vše jako každý rok skleničky a diplomy,“ uvedl za pořadatele Rudolf Dvořák.

Na účastníky čekaly tradiční trasy, pro pěší 7, 15, 25, 50 km, pro cyklo 20, 30, 50 km, ti se ale mohli vydat i na 100 km. „Směr jsme letos vybrali na Břežany, Nalžovské Hory. Udělali jsme tajné kontroly na vybraných místech, kde se podívají například u Třebomyslic k nové zvoničce, odkud je krásný výhled, nebo u břežanského divadla, kam jsme chtěli dostat každého, kdo se pochodu zúčastní,“ sdělil Dvořák.

Sraz socialistických vozidel v Hnačově 2022.
V kempu v Hnačově se vrátili do minulosti, zaplnily ho socialistické vozy

I když okolo deváté hodiny ráno nepočítal s tím, že by počet příchozích přesáhl tisícovku, protože panovalo chladnější počasí, výsledek ho překvapil. Byla totiž rekordní účast, kdy se na jednotlivé trasy vydalo celkem 1327 lidí. „Z toho bylo 833 pěších a 494 cyklistů. Největší zájem byl o trasu 15 km, kde se přihlásilo 352 účastníků a na trasu dětskou 7 km pak 345. Na cyklostrasách byla nejoblíbenější třicítka, na kterou vyjelo 204 cyklistů. Jde o nejvyšší účast v historii pochodu, což mě mile překvapilo,“ dodal Dvořák.