Zimní sezona začíná pro horskou službu tradičně začátkem prosince, to platilo i pro uplynulý rok. „Start byl v prosinci 2021 intenzivní. Díky dobrým podmínkám se podařilo zasněžit areály a také udržet běžecké trasy. Proto zde bylo poměrně rušno. Poté přišla tradiční vánoční obleva a bylo trochu volněji, i když návštěvnost na horách byla vysoká. Tento víkend je v uplynulé sezoně na návštěvnost asi rekordní a to i díky kvalitním podmínkách v jednotlivých střediscích, ale ne jenom v nich, v běžecké stopě je taktéž plno a do hor zamířilo i spousta pěších turistů“ popsal situaci Račko. Dodal, že čím více lidí na horách je, tím více práce horští záchranáři mají. „Je to logické. Pokud jsou tratě plné lidí, ke kolizím dochází častěji.“

Horská služba řeší nejčastěji všemožné úrazy od poranění kloubů přes pohmožděniny, řezné rány, poranění hlav, zlomeniny a další vážné úrazy. „Není to ale jen v souvislosti se sjezdovým lyžováním a běžkami, často také řešíme nehody pěších turistů. Výjimkou nejsou ani ztracení návštěvníci hor, pátrací akce však nejsou na denním pořádku,“ upozornil náčelník.

Atrium a Thermal v pozadí.
Podívejte se: Takto se změnilo okolí Thermalu

Co se počtu výjezdů týče, jsou z pohledu krušnohorské služby zimy oproti létům stále silnější. „Nicméně rok od roku se počet výjezdů v letním období zvyšuje. Díky rozšiřující se nabídce služeb sem jezdí čím dál více lidí. Paradoxně loňská letní sezona byla poprvé v historii silnější než zima, kterou ale ovlivnil přísný lockdown,“ vysvětlil.

Na otázku, co by poradil lidem, kteří se chystají na hory, odpověděl Miroslav Račko, že nerad moralizuje a poučuje. Lidem by ale doporučil, aby používali v první řadě zdravý rozum. „Je nesmírně důležité nepřeceňovat síly a řádně se na pobyt na horách a činnosti s ním spojené vybavit a mít střízlivý odhad na své schopnosti,“ poznamenal.

Senioři - Ilustrační foto
Karlovarsko je druhé nejstarší. Projděte si zajímavá čísla o našem okrese

Náčelník rovněž uvedl, že by horská služba uvítala více zaměstnanců. „Výjezdová pracoviště máme sice personálně obsazená, tak trochu ale pracujeme na hraně. Pokud by někdo z nás nedejbože dlouhodobě onemocněl, měli bychom potíže.“

Dobrovolníci i sousedé z Německa

Profesionály z horské služby doplňují o víkendech také dobrovolníci. Jejich pomoc někdy využívá horská služba například i v případě, že stálí pracovníci onemocní nebo potřebují jet na školení. „Díky týmu dobrovolníků se nám daří Krušné hory slušně pokrýt, bez dobrovolné základny bychom ani pořádně fungovat nemohli,“ pochválil náčelník.

Krušnohorská horská služba navíc spolupracuje s kolegy z Německa. „Naše spolupráce je založená na přátelské bázi a osobních vztazích. Pravidelně se potkáváme a školíme. Pokud je zásah ve stejné dojezdové vzdálenosti například na běžeckých trasách, které jsou v těsné blízkosti hranice, vyráží k němu český i německý tým,“ popsal náčelník.

Horská služba chystá několik investičních akcí, hlavním projektem je výstavba nového ústřední na Božím Daru. Současné zázemí je totiž dlouhodobě nevyhovující. „Nová stanice by měla vyrůst na zelené louce, aktuálně jsme ve fázi zpracovávání projektové dokumentace. Uvidíme, jak to dopadne. Vše je totiž otázkou financí,“ uzavřel Miroslav Račko.