VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Klatovsko se vracejí dávná procesí

Klatovsko - V neděli se bude po 70 letech konat procesí ve Strašíně na Šumavě.

7.9.2016
SDÍLEJ:

Průvod s obrazem Panny Marie Klatovské v KlatovechFoto: DENÍK/ Daniela Loudová

Na Šumavu se vracejí v minulosti oblíbená procesí. Teď v neděli se bude konat poutní procesí po téměř 70 letech ve Strašíně.

Strašín na Šumavě je místem s prastarou poutní tradicí. Její počátky sahají až do konce 15. století, kdy tamní románský kostelík v gotickém slohu zvelebil a sochou milostné Madony opatřil český velmož Půta Švihovský. „Půl tisíciletí nepřerušené poutní tradice nepochybně zavazuje i současné obyvatele Strašína a okolí, kteří se rozhodli, že s podporou místních regionálních spolků letos obnoví i konání tradičního poutního procesí, které se tu pravidelně konávalo až do doby nástupu totalitních režimů," informoval Deník historik Muzea Šumavy Kašperské Hory Vladimír Horpeniak. Procesí vyjde v 10.45 hodin od obecního úřadu ve Strašíně s Madonou, korouhvemi i dechovou hudbou k hlavní poutní bohoslužbě v kostele, která začíná v 11 hodin. Dechový orchestr Solovačka ze Sušice bude k dobré náladě účastníků slavné strašínské pouti vyhrávat v prostoru před obecním úřadem už od 10 hodin.

„Není to první obnovené procesí v regionu. Před několika lety bylo obnoveno procesí v Srní, u nás v Kašperských Horách se ho podařilo obnovit dokonce už v 90. letech minulého století. Lidé se na něj sjíždějí zblízka i zdaleka," pochvaloval si Horpeniak.

NOVÉ PROCESÍ

Zájem vzbudilo i procesí v Anníně, které bylo součástí červencových pouťových oslav v této vesničce a které se letos konalo zřejmě vůbec poprvé. „Od války tu žádné nebylo a nenašli jsme žádného pamětníka, který by pamatoval, že v Anníně bylo nějaké procesí dříve," řekl Lukáš Milota, jenž byl iniciátorem slavností. Kromě procesí mohli v Anníně příchozí zhlédnout i sklářské průvody s muzikanty či volbu sklářské královny. Zájem byl veliký. „Příští rok chceme v založené tradici pokračovat," slíbil Milota.

BUDOU POKRAČOVAT

Pokračovat v tradici chtějí i v Čachrově, kde obnovili procesí už před šesti lety. „Já jsem se v roce 1957 jako ministrant zúčastnil posledního procesí, které se tu konalo. S Janem Tůmou, jehož manželka vlastní část čachrovské tvrze, jsme se rozhodli, že tuto tradici obnovíme. Stalo se tak v roce 2010 a od té doby se tu procesí konají pravidelně. Zájem o ně je, vždy přijde tak 100 až 150 lidí. Letos nám ale bohužel procesí zkazilo počasí," uvedl jeden z organizátorů procesí Václav Zahrádka.

CTÍ PANNU MARII

Velmi oblíbený je průvod s obrazem Panny Marie Klatovské, který se koná v Klatovech tradičně o tamní pouti. Letos se ho zúčastnila zhruba tisícovka věřících a stovky dalších lidí průvod centrem města se zájmem sledovaly. Tradice tohoto průvodu sahá do velmi dávné minulosti. Tzv. klatovský mariánský zázrak, kdy se z obrazu Panny Marie v domě, stojícím na místě dnešní kaple Chaloupka, začaly linout krůpěje krve, se odehrál již v roce 1685. Obraz byl odnesen do děkanského kostela a byl instalován na hlavní oltář. Jak informují stránky klatovské farnosti, umístění předcházel dle záznamů „Hystorie Klattowské" z r. 1699 velký průvod ulicemi a náměstím klatovským. Od r. 1685 je slavena až do dnešních dnů každoročně památka jako pouť k zázračnému obrazu Panny Marie.

Už dvě desítky let se koná procesí s družičkami a hudbou, k uctění Panny Marie Borovské, v Borovech na rozhraní Klatovska a jižního Plzeňska. „Procesí se koná právě tuto neděli od 10.30 hodin. Vyjde od Prokopova mlýna a půjde do kaple, kde bude sloužena mše svatá," informoval borovský starosta Václav Černý.

Autor: Milan Kilián

7.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plzeň půjčí Paříži Ukřižovaného

Plzeň půjčí Paříži Ukřižovaného

Režisér do titulních rolí obsadil Andreu Mohylovou a Petra Konáše (oba na snímku)

Kazimír a Karolína ve Velkém divadle

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

Mladý muž skočil z mostu mezi jedoucí auta

Plzeň - Muž skončil na urgentním příjmu fakultní nemocnice.

Vaření bych za křeslo v kanceláři nevyměnil, říká mladý kuchař

Plzeň – Gastronomii si Lukáš Tatar zamiloval už od dětství.

Aukce pivních lahví vynesla rekordní sumu

Plzeň - Středeční aukce designových lahví Pilsner Urquell letos vynesla rekordní částku 1,6 milionu korun. Peníze půjdou na podporu Centra Paraple, jež pomáhá lidem na vozíku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT