Osmadvacetiletý znalec počítačů z Rokycanska, který mimo jiné působí i jako fotbalový rozhodčí, se proslavil už před třemi lety vytvořením aplikace na rozpoznávání hub SvampeAtlas. Spolupracoval přitom s dánskou mykologickou organizací a projekt získal řadu ocenění.

Nyní se blýskl triumfy hned na třech mezinárodních soutěžích. Vytvořil systém, podle něhož lze určit nebezpečné druhy hadů, je autorem softwaru na identifikaci rzi pšeničné a také detekuje zvířata z fotopastí.

Kdy jste se začal počítačům věnovat důkladněji?

Někdy od osmé třídy. V rokycanském Domě dětí a mládeže jsem navštěvoval kurzy programování a pokračoval elektrotechnickou průmyslovkou v Plzni na Slovanech. Střední školu jsem ale dokončil v SOŠ Rokycany, což je součást gymnázia.

A následoval přestup na vysokou školu.

Zvolil jsem katedru kybernetiky a řídící techniky Západočeské univerzity. Bakalářský a magisterský titul potěšil, ale nespokojil jsem se s tím. Počítačové vidění včetně zpracování obrazu, to byl obor který mne doslova vtáhl. Přispěl k tomu pobyt na mezinárodní letní školev Itálii. Poznal jsem na Sicílii vědce z celého světa a byl mezi nimi profesor Jiří Matas z Českého vysokého učení technického. Nabídl mi spolupráci a přizval vrstevníka Milana Šulce. Premiérou skupiny bylo automatické rozpoznávání rostlin v počítači.

Jak jste se dostal k houbám?

Soutěž vypsala dánská mykologická organizace a zaujala třeba i společnost Google. S rozvíjení systému pro rozpoznávání hub se neloučíme. Aktuálně navyšujeme počet tříd na 2500 druhů a také zvyšujeme přesnost, s jakou je systém schopen houbu identifikovat.

Čertovo jezero.
Nejen na Čertovo jezero dohlédne i policie, budou padat vysoké pokuty

Ze severu jste se ale virtuálně přesunul do středu Evropy.

Ovlivnila to soutěž, jejímž iniciátorem byl švýcarský Institute of Global Health. Lákal mne přechod z rostlinné říše ke zvířatům. Zejména, když jsem přes skype navázal kontakt s Miroslavem Valanem. Původem ze Srbska, který našel zázemí v Brně, ale vysokou školu studuje ve Stockholmu. Během dvou měsíců jsme připravili program, určující až 800 druhů hadů. Za pouhý rok zemře na jejich uštknutí sto tisíc lidí a dalších 400 tisíc se potýká s vážnými následky.

Aplikace má být brzy zveřejněna a zpřístupněna pro veřejnost. Přispět by tudíž měla k záchraně životů.

Čím vás zaujala rez pšeničná?

Motivace spočívala ve využití umělé inteligence při boji s chudobou a hladomorem v afrických zemích. Rozpoznání choroby, která rostlinu postihuje, může předejít jejímu dalšímu šíření a alespoň zčásti zamezit dopadu na úrodu i finanční příjem zemědělců.“

A dostali jsme se k identifikaci zvířat, zachycených fotopastí.

Řešení pro automatickou detekci zvířat z fotopastí se týká Národního parku Serengeti v severní Tanzánii. Zadání soutěže, organizované ve spolupráci s Microsoftem, zaujalo na celém světě 811 týmů. Mně a Valanovi trvalo sestavení programu na cestě k prvenství pouhých deset dní. Těžit by z něho mohli vědci třeba při monitorování pohybu lvů. Sedm milionů snímků z 255 pastí umí aplikace rozlišit rychle a přitom spolehlivě.

Máte políčeno i na jiná odvětví?

Rozpoznávání a detekování korálů není sice obor, který má šanci na nějaký obří rozmach v rámci České republiky, Ale užitek by z něho mohli mít mořští biologové.

Zbývá vám při bádání čas na jiné aktivity?

Ruku v ruce s výzkumem sem patří cestování. Při konferencích jsem zvaný na prezentaci svých prací. Jenže rok 2020 nebyl turistice úplně nakloněný. Stihl jsem na konci února americký Aspen a pak oželel Etiopii, Švýcarsko, Skotsko, znovu USA nebo Řecko.

Metalfest 2018
Festivaly budou, ministerstvo to slíbilo, říká pořadatel Metalfestu

Česko toho ale nabízí taky hodně.

Určitě. Zejména, když mohu jezdit na chalupu v Srní, kde nechybí ani vlastní pivovar. Dal jsem mu jméno Haslhofský Bedřich.

Zvládáte se dál o studium dělit s fotbalovou píšťalou?

Jako rozhodčí jsem začínal na Rokycansku, jsem rodák z Kamenného Újezdu. Dotáhl jsem to na listinu krajského přeboru, ale i tady platí smutné konstatování jako v případě výletů. Koronavir se postaral o předčasný závěr minulé sezony a ani teď to nevypadá optimisticky. Přišel jsem navíc o republikový projekt VPR, což je zkratka Vzdělávacího programu rozhodčích.