Svou čtvrtou sezonu v Ice Cross Downhillu (sjezdu na bruslích na vyznačené dráze s různými překážkami) zahájí klatovský závodník Václav Kosnar, který již v pondělí 3. prosince letí do Japonska, kde odstartuje svou pouť za nejen dalšími úspěchy ve sportu, jehož první závod se uskutečnil v roce 2001 ve švédském Stockholmu, ale také za dalšími zážitky a cennými zkušenostmi.

SOUSTŘEDIT SE HLAVNĚ NA SVŮJ VÝKON

Už v pátek (7. prosince) čeká dvaadvacetiletého studenta tělesné výchovy a sportu na pedagogické fakultě Západočeské univerzity v Plzni jeden ze tří hlavních vypsaných závodů, tzv. Red Bull Crashed Ice, který hostí japonská Jokohama a jenž je prvním setkáním světové elity.

Václav Kosnar, mezi jehož největší úspěchy patří třetí místo v hlavním závodě Crashed Ice v Marseille v kategorii juniorů a šesté místo na Riders Cupu ve švýcarské Montaně, si ale přehnané cíle zatím nedává. Chce se soustředit hlavně na jednotlivé závody a samotné zdokonalování se.

„O cílech bych zatím nechtěl úplně mluvit veřejně. Když se bude dařit a budu na dráze odvádět to, co mám, tak to přijde. V závodech se chci hlavně soustředit na to, abych všechny věci dělal správně a zbytečně si nezatěžovat hlavu ještě víc,“ říká Kosnar, podle něhož psychické rozpoložení v hlavě dělá v tomto relativně moderním sportu své. „Minulou sezonu to ještě nebylo optimální. Často jsem se nechával unášet atmosférou závodu či adrenalinem v krvi a to pak na výsledcích bylo znát. Podle mě se to ale rozhodně dá natrénovat. Příkladem je třeba Martin Šonka, který se nedávno stal mistrem světa v Red Bull Air Race. Správné nastavení v hlavě prostě dělá ve výkonech sportovců své. Obzvlášť pak v našem sportu,“ podotýká česká dvojka.

„Závodník musí přijít na start zkrátka připravený tak akorát. Nesmí být přemotivovaný, ale zároveň si tam nesmí stoupnout jako leklá ryba,“ pokračuje Kosnar, který se do země vycházejícího slunce podívá vůbec poprvé v životě. „Nikdy jsem tam nebyl. Těším se, nějaká očekávání mám. Další čtyři kluci z týmu tam odletěli už dříve. Chtěli ještě trošku cestovat. Já s nimi ale neletěl. Měl jsem tu ještě nějaké povinnosti ve škole. Ta mi sice téměř ve všem vychází vstříc, ale přesto je potřeba něco udělat, abych toho tolik nezameškal. A také je to otázka peněz, každý den v cizině něco stojí,“ uvědomuje si.

ASIJSKÁ PREMIÉRA

Stejně jako klatovského mladíka čeká premiérový let do Japonska i samotné město v jedenácté nejlidnatější zemi světa čeká malá premiéra. Hlavní závod Red Bull Crashed Ice totiž bude poprvé v historii hostit asijská země. To však bojovník mezi ledovými mantinely neřeší.

„Jaká trať v Japonsku bude, to už víme. Viděli jsme animaci. Start vypadá hezky, je docela vysoko. Pak je tam díra, takže začátek závodu bude dost rychlý, závodníci se dobře rozjedou. Myslím si, že trať je hezká, navíc Japonci by mohli také dodržovat harmonogram. Všechno je to ale dost individuální. Hodně záleží na počasí nebo na kvalitě ledu. Myslím si však, že s tím v Japonsku problém nebude,“ míní Václav Kosnar.

A jak se vůbec ice-crossový závodník v českých podmínkách připravoval na sezonu? „Těžko, nejsme jako Američané, Kanaďani nebo Švýcaři, kteří mají jiné možnosti, mají kde trénovat. V létě jsem ale dělal, co šlo. Studuji tělocvik na pajdě, takže sportu ve škole máme hodně. Děláme třeba i gymnastiku. Sám pak chodím do posilovny nebo si zaběhat. V kondici jsem se udržoval,“ uvádí Kosnar, který se letos v rámci přípravy zúčastnil také sedmdesátikilometrového cyklistického závodu v rámci dalšího ročníku Author Krále Šumavy, kde v absolutním žebříčku skončil v první polovině výsledkové listiny.

„Jinak jsem si ještě pořídil offroadové kolečkové brusle, párkrát jsem s nimi trénoval na BMX trati v Klatovech. Další tréninky se dají absolvovat na nakloněné rovině, kterou používají hlavně hokejisté ke zdokonalení bruslení a simulaci jízdy. Skoky, přeskoky a další věci se na tom ale zrovna úplně natrénovat nedají, takže jsem na tom nebyl. V Plzni nebo Klatovech bych uvítal pumptrack, na kterém bych mohl trénovat. Ten mi tu chybí,“ lituje. „Proto chci po závodu v Japonsku startovat ještě na Riders Cupu v Rakousku, Rusku a Crashed Ice ve Finsku. Tím, že nemáme tolik možností k tréninku, tak jsou závody pro nás nenahraditelnou zkušeností. Navíc, sbírat body do žebříčku jsou stále potřeba,“ uvědomuje si Václav Kosnar.

A kdo bude podle aktuálně sedmatřicátého muže světového žebříčku patřit k hlavním favoritům letošní sezony? „Nabízí se Scott Croxall z Kanady, Cameron Naasz ze Spojených Států nebo další Američan Michael Iulianello. Určitě jsem ale také zvědavý na Michaela Urbana (27. místo na žebříčku – pozn. autora), naši českou jedničku,“ dodává na závěr Václav Kosnar, jehož láska k tomuto netradičnímu rychlostnímu sportu trvá už devět let.