K vidění byli šašci, královští praporčíci, bubeníci, urozené dámy, kejklíři, měšťané či komedianti. Návštěvníci se tak jako mávnutím kouzelného proutku ocitli v dobách panování císaře Karla IV.

Slavnost oficiálně zahájil průvod císaře římského a krále českého, který vedl královský herold. Procesí vyrazilo z parku u Muzea příhraničí těsně po 13 hodině a za hlasité hudby se vydalo ke kdyňské radnici, kde vyzvedlo starostu, místostarostku města a také ředitelku místního kulturního střediska Janu Podskalskou. Ta neskrývala potěšení, že se s lidmi na slavnostech po dvouleté pauze setkala. „Po všech peripetiích máme velkou radost ze setkání se všemi návštěvníky. Program je nabitý nejen tanci a boji statečných rytířů, ale také polykáním ohňů, šermováním, střelbou či ohnivou show,“ vyjmenovala Podskalská.

Bábovkobraní v Anníně 2022.
Annín už počtvrté provoněly bábovky. Hodnotil i Ivo Šmoldas

Z Plzně na kdyňské slavnosti dorazila také Lenka Hrdinová s dcerami a manželem. „Je to spíše náhoda, že jsme tady. Byli jsme u přátel v Domažlicích a chtěli se rozhlédnout po okolí. V rádiu jsme ale zaslechli, že se konají slavnosti. Byli jsme tu naposledy v roce 2019 a moc se nám to líbilo,“ řekla Deníku Plzeňanka s tím, že s rodinou hodlá počkat až na večerní program. „Holky se nejvíce těší na ohňovou show. Přece jim nemůžeme zkazit radost tím, že odjedeme domů,“ dodala s úsměvem návštěvnice.

Diváky už odpoledne zaujalo vystoupení Buttlerova regimentu, společnosti vojenské historie, která se snaží rekonstruovat jednotku dragounů irského plukovníka Waltera Butlera, sloužícího v císařských službách za třicetileté války. „Nahlédli jsme i do jejich tábora, do kterého nás zvali po vystoupení. Děti z toho měly opravdový zážitek,“ uvedla další návštěvnice Petra Lišková.

Na závěr programu popřál lidem dobrou noc kdyňský ponocný Ondřej Janda.