„Racek stříbřitý je mohutný pták, stejně tak i orel mořský a oba se chovají jako potravní konkurenti,“ říká tachovský ornitolog Karel Machač. S výlovem rybníků přichází pro tyto ptáky lepší možnost ulovit si nějakou tu rybu. Proto někde ve vzduchu nad vodou dochází k soubojům. „Racek se pak snaží orla odehnat, ale orel mořský je majestátný pták a jen tak se nedá,“ dále říká ornitolog a dodává, že na orly často útočí i poštolky, káňata, luňáci nebo krkavci. „Jsou schopní se do orla pustit a zaútočit ze shora. Ten se pak snaží v letu otočit na záda a bránit se pařáty.“

Orel mořský je největší dravec u nás a zároveň vůbec největším orlem s rozpětím křídel i přes dva a půl metru. Racek stříbřitý je menší opeřenec, ale i tak rozpětí jeho křídel může být přes metr a půl. Na rozdíl od orla mořského, který se u nás zabydlel a například na Tachovsku pravidelně hnízdí čtyři i pět párů, tak racek stříbřitý je poměrně vzácný. Podle wikipedie hnízdí na pobřeží severozápadní Evropy od severní Francie a Britských ostrovů po severní Skandinávii a přilehlou část Ruska. V zimě zůstává v oblasti hnízdišť, pouze severněji hnízdící ptáci se posouvají do jižní části areálu druhu. V posledních letech se rozšířil také do vnitrozemí Polska. Nehojně v zimě zaletuje také dále na jih, včetně České republiky.

Dálniční známky se na přechodu v Rozvadově dají pořídit na několika místech. Rozdíly v konečné platbě tvoří poplatky a různé kurzy nákupu a prodeje eura
Předražené dálniční známky už v Rozvadově nekoupíte, prý ale nešlo o podvod

Na Tachovsko dorazili havrani, ochladí se?

„U Starého Sedliště jsem pozoroval hejno havranů,“ pokračuje ornitolog Karel Machač s tím, že dodává, odkud zřejmě havrani přilétli. „Říkáme tomu Leningradská oblast, tedy ze severovýchodu a většinou, když se tu takto havrani objeví, ochladí se a přijde zima,“ má vypozorováno ornitolog z Tachova.