Požár v hotelu, navíc když je tak velký a vysoký, jako je Thermal v Karlových Varech, to je noční můra všech hasičů. A protože nejlépe je být na takovou hrozbu dokonale připravený, nachystal na včerejšek Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje cvičení přímo v Thermalu.
Tak velké se v tomto objektu ještě nikdy nekonalo. Kromě hasičů byly do akce nasazeny rovněž desítky záchranářů, policistů, strážníků i lékařů karlovarské nemocnice. Celkem to bylo kolem stovky lidí. A k tomu je ještě třeba připočítat na 160 studentů Střední veřejnoprávní školy Trivis Karlovy Vary v rolích figurantů.
Zadání bylo poměrně jednoduché, ovšem zásah nadmíru složitý. „V jednom z nejvyšších pater hotelu začalo hořet. Na místě bylo kolem čtyř desítek zraněných, další lidé byli uvězněni v patře nad ohniskem požáru. Úkolem záchranářů bylo zlikvidovat požár, zachránit všechny ohrožené a pomoci všem zraněným," přiblížil téma cvičení mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Hasiči v zásahových oblecích s dýchacími přístroji na zádech to ale neměli lehké.
Protože výtahy v době požáru nelze použít, hasiči nejprve museli do 14. a 15. patra vyjít po schodech. A to i několikrát. Chodby, kde jakoby hořelo, speciální generátor na vyvíjení dýmu zakouřil tak, že bylo vidět sotva na metr. A někde ani to ne.Průzkumníci, kteří dorazili na místo první, museli nejdříve prohledat všechny prostory včetně pokojů a najít ohnisko požáru. To vše doslova po čtyřech. „Je to obvyklý postup při požáru, protože u země je teplota nejnižší. Z místa ohrožení evakuují lidi a začnou likvidovat oheň," poznamenal Kasal.
Podle náměstka ředitele krajských hasičů Oldřicha Volfa je patnáctipatrový hotel, který každoročně slouží jako centrum filmového festivalu, z hlediska zásahu hasičů velmi komplikovaným objektem. „Je to především kvůli velké rozlehlosti celého hotelového komplexu i jeho umístění v centru města a složitému přístupu. Navíc je to objekt, kde je vždy velký nebo ještě větší počet lidí," konstatoval Volf.
Podotkl, že cvičení bylo výjimečné nejen kvůli svému rozsahu, ale i některými dalšími aspekty. „Ověřovali jsme si i nové postupy a taktiku. Například jsme poprvé zkoušeli moderní zařízení Cobra, které umí rozřezávat beton, zdi a další překážky. Také jsme vyzkoušeli spolupráci s hasiči z Plzně. Přijeli se svým padesátimetrovým žebříkem. My máme k dispozici žebřík jen do výšky 37 metrů," dodal Volf.
Nasazení vysokého žebříku u hotelu bylo pro hasiče také novou zkouškou. Hotel je obstavený terasami a přístavbami. Nakonec se ale ukázalo, že plzeňský žebřík až do 14. patra hotelu dosáhne.
Podle ředitele hotelu Rudolfa Mašaty se zatím v hotelu odehrávala jen malá cvičení. Teprve až podobná akce ukáže, jak by požár mohl vypadat ve skutečnosti. V hotelu postaveném v 70. letech 20. století ale naštěstí zatím nehořelo.
Cvičení bylo připravené tak, že fiktivní zranění byli převáženi až do nemocnice. Podle ředitele Karlovarské krajské nemocnice Josefa Märze jsou taková cvičení nezbytná pro koordinaci se záchrannou službou a prověří připravenost personálu pohotovosti nemocnice na podobné případy, jako byl například únik chloru v bazénu v Karlových Varech v roce 2013.
Jak si hasiči i ostatní členové integrovaného záchranného systému při cvičení vedli, posuzoval tým rozhodčích. „Protože jsme chtěli opravdu co nejobjektivnější zhodnocení naší činnosti, pozvali jsme je z Plzeňského kraje. Tím chceme předejít takzvané profesionální slepotě. Kompletní vyhodnocení cvičení by mělo být hotové tak do deseti dní," uvedl Volf