Tato barokní památka v sobotu mezi 18. až 22. hodinou zažila velkou světelnou show s hudební doprovodem. Ožil nejen zámecký park, ale i interiéry, ve kterých návštěvníky překvapily digitální i zvukové instalace. Na své si přišli dospělí i děti, jak uvedl Jan Florián, z MAS Český Západ, který byl spolupořadatelem akce. "Tak, je to taková naše premiéra, prostě jsme to zkusili a tipovali jsme, že by mohlo přijít hodně návštěvníků a vypadá to, že akce se povedla, je vidět velký ohlas. Skvělá akce, zajištění světelných, zvukových efektů a tak dále jsou prací řady lidí, Lukáše Kellnera a Jakuba Noska, zapojili se také studenti ateliéru Multilad Fakulty umění a desingu Západočeské v Plzni. Barevné nasvícení zámku nejen pro fotografy připravil člen místního spolku Malovická flotila Jan Míkovec. Zrovna pan Jan Míkovec je tu už podobnými akcemi známý, je iniciátorem nasvícení železničního mostu vedoucího přes Hracholuskou přehradu nebo na zřícenině hradu Gutštejn, což přilákalo řady fotografů," řekl Jan Florián, který vzkazuje veliké díky všem, kteří se na akci podíleli.

Zámek nabízel mnoho zajímavostí, projekci historických fotografií Trpíst a míst v okolí. Děti si užívaly výtvarné dílny, kde vyráběly malé světelné instalace, na místě byl také zámecký butik, kde lidé mohli koupit tašky s motivy, které svítí ve tmě. Večer patřil také hudbě, velký potlesk mělo klavírní vystoupení Terezy Dischingerové ze Stříbra. Zámek v Trpístech bývá veřejnosti zpřístupněn pouze jednou do roka, a to v rámci místní pouti.

Fotografové z Mariánských Lázní hledali augity na Vlčí hoře
Fotografové z Mariánských Lázní hledali augity na Vlčí hoře

Sobotní večer tak přidal další možnost návštěvy těchto jedinečných prostor. "Už teď zvažujeme, že by se to mohlo příští rok opakovat. Samozřejmě to záleží na souhlasu majitelů zámku. Ale je tu vidět zájem ze strany návštěvníků o další podobné akce," dodal Florián.

Z Kladrub se přijela podívat Lucie Černochová s rodinou. "My jsme se opravdu moc těšili, protože často jezdíme kolem a zámek je vždy zavřený. Takže tímto se nám naskytla skvělá příležitost se sem podívat. A je to zajímavé a povedené," usmívala se Ćernochová.

Akce je součástí programu Západočeské baroko podpořeného Plzeňským krajem. Výtěžek z ní bude použit na další opravy a údržbu zámku v Trpístech.