Cestičky v Mercandinových sadech v Klatovech patřily v sobotu dopoledne běžcům. Ti se tam sešli, aby se naučili správné technice běhu, kterou jim vysvětlili ti nejzasvěcenější, šéftrenér české triatlonové reprezentace, olympijský medailista, který má za sebou úspěšnou dráhu profesionálního triatlonisty Jan Řehula a jeho spolupracovník, kondiční trenér Petr Soukup. Ti tam zavítali v rámci seriálu běhů pro zdraví Škoda FIT.

„Myšlenka projektu je velmi jednoduchá. Mám spoustu kamarádů, s kterými jsem se potkal při své kariéře, jako Martina Straku, Honzu Řehulu, Pavla Horvátha a vždy jsme někde seděli a hodně jsme si stěžovali, že obecně ubývá zájem o sport. Chtěli jsme přijít s nějakým projektem, který by měl za úkol rozhýbat lidi v Plzeňském kraji," seznámil s myšlenkou vzniku běhů Škoda FIT člen dozorčí rady Škody Transportation Josef Bernard.

Akce se konají na více místech Plzeňského kraje a jejich cílem je i motivace k půlmaratonu v Plzni, který se uskuteční 28. května.
Jelikož se seriál běhů koná už druhým rokem, dá se i částečně hodnotit, jak úspěšný je. „Zájem je velký, jsem spokojený. Chodí okolo padesáti lidí, což je na takové akce, které jsou neobvyklé a nejsou na ně lidé zvyklí, velmi dobré. Myslím, že to bude pokračovat a počet se bude zvyšovat. Uvidíme, kolik nás bude na půlmaratonu. Nyní je přihlášeno okolo sedmi set lidí, limit je patnáct set. Možná ho naplníme. Zvu tak všechny, ať se neostýchají a určitě přijdou," pozval Bernard, který se osobně běhu věnuje zhruba deset let. „Byl jsem více než rekreační sportovec. Asi před deseti lety jsem měl problémy se zády, měl jsem už i termín na operaci, ale pak jsem si to rozmyslel. Vše jsem zvrátil, zhubl jsem a začal jsem s manželkou velmi intenzivně běhat a to mi pomohlo. Dalo by se říci, že jsem nyní z hlediska životního stylu úplně jiný člověk," podělil se o svůj příběh Bernard a dodal, že by každému běh doporučil.

Rady a chyby

Aby lidé běhali správně, přijeli do Klatov odborníci na běh, kteří je naučili mnoha věcem. „Čeká nás trochu více specifická tréninková jednotka. Mimo techniky se zaměříme i na nácvik rychlého tempa, zlepšení koordinace a také závodního tempa, abychom naučili závodníky určit si tempo, které by si měli držet během půlmaratonu. Budeme to prokládat technickým cvičením pro zlepšení techniky běhu a specifickým běžeckým posilováním," uvedl Řehula.

Prozradil také, že nejčastější chyby jsou vidět v došlapu. Hodně lidí běhá moc po patách, a z hlediska běžecké pozice „v tom sedí" a často bývají nedostatky i v rotaci trupu.

Pro ty, kteří s běháním chtějí teprve začít, dodal Řehula i pár rad. „Začal bych indiánským během, v poměru jedna ku jedné a poté prodlužovat. Když člověk běží osm minut, dvě minuty chůze, tak nebude příliš vysoká tepovka a postupně si budou zvykat struktury spodních končetin. Doporučil bych začít s dvaceti minutami a prodlužovat to každý týden o pět minut, až se člověk dostane na padesát minut, což už je pěkný trénink."

Mezi běžci, kteří si chtěli vylepšit techniku, byla i Natálie Lukešová z Klatov. „Slyšela jsem o akci už minulý rok, ale bohužel jsem se sem nedostala, tak jsem přišla dnes. Běhám zhruba, ale určitě dělám nějaké chyby, jako každý začátečník, proto doufám, že se tady naučím, jak správně běhat. Kdo by mi mohl lépe poradit, než tito odborníci. A hlavně nebudu tady jediná a třeba se s někým spřátelím a budu tak mít parťáka na běhání. Ve více lidem je to větší zábava," řekla Deníku Lukešová, která běhá denně okolo tří kilometrů .