V hloubce asi čtyř metrů plave podvodní kameraman Vlastimil Urban s kolegou a natáčejí model ponorky. V zatopeném lomu u Starého Klíčova nedaleko Mrákova vznikal trailer k fantasy filmu Binderiana.

Připravovaný snímek se odehrává v 70. letech minulého století a vypráví o polském agentovi Marku Binderovi, jenž se vydává na břeh Baltského moře. Tam francouzská expedice čeká na objevení nadpřirozené bytosti, mořského tvora. „Jde o dobrodružný příběh, který je zároveň mojí vzpomínkou na dětství v socialistickém bloku. Nechtěli jsme jít cestou 3D modelu, kdy se prostředí vytváří v počítači. Naopak jsme si přáli točit v reálném prostředí,“ zdůvodňuje režisér Durdil, proč se vypravil do lomu u Starého Klíčova. „Snažíme se natočit dechberoucí ukázku, která nám pomůže dofinancovat film. Ten je vlastně na úplném začátku,“ doplňuje.

Po očku přitom chvilkami kontroluje hladinu, pod níž právě kameraman Vlastimil Urban a jeho parťák Alexandr Kadlec natáčejí záběry ponorky. „Jde o nádherný model, který vytvořili Ondřej Slavík a Vojtěch Kiss. Udělali podmořské sídlo jedné z postav, podnikatele a padoucha,“ říká režisér.

Po zhruba půl hodině se oba muži vynořují a komorní filmový štáb kontroluje, jak se scéna povedla. „Nejtěžší je docílit pomalého a plynulého záběru. Kolega mě pomaličku sune, já držím v ruce kameru a natáčím. Musíme fungovat synchronně. Jakmile kopnu ploutví, obraz ujede,“ vysvětluje Urban, který mimo jiné cestuje s českou reprezentací ve freedivingu po světě. Do vody se po krátké pauze s kolegou vydává ještě jednou. Nakonec, když je materiál hotový, se do neoprenu obleče i režisér a udělá si už jen pro sebe pár záběrů.