V hloubce asi čtyř metrů plave podvodní kameraman Vlastimil Urban s kolegou a natáčejí model ponorky. V zatopeném lomu u Starého Klíčova nedaleko Mrákova vznikal trailer k fantasy filmu Binderiana.

Připravovaný snímek se odehrává v 70. letech minulého století a vypráví o polském agentovi Marku Binderovi, jenž se vydává na břeh Baltského moře. Tam francouzská expedice čeká na objevení nadpřirozené bytosti, mořského tvora. „Jde o dobrodružný příběh, který je zároveň mojí vzpomínkou na dětství v socialistickém bloku. Nechtěli jsme jít cestou 3D modelu, kdy se prostředí vytváří v počítači. Naopak jsme si přáli točit v reálném prostředí,“ zdůvodňuje režisér Durdil, proč se vypravil do lomu u Starého Klíčova. „Snažíme se natočit dechberoucí ukázku, která nám pomůže dofinancovat film. Ten je vlastně na úplném začátku,“ doplňuje.

Při nehodě utrpěla lehké zranění pětatřicetiletá řidička.
FOTO: V Domažlicích se střetla tři auta, řidička musela na ošetření do nemocnice

Po očku přitom chvilkami kontroluje hladinu, pod níž právě kameraman Vlastimil Urban a jeho parťák Alexandr Kadlec natáčejí záběry ponorky. „Jde o nádherný model, který vytvořili Ondřej Slavík a Vojtěch Kiss. Udělali podmořské sídlo jedné z postav, podnikatele a padoucha,“ říká režisér.

Po zhruba půl hodině se oba muži vynořují a komorní filmový štáb kontroluje, jak se scéna povedla. „Nejtěžší je docílit pomalého a plynulého záběru. Kolega mě pomaličku sune, já držím v ruce kameru a natáčím. Musíme fungovat synchronně. Jakmile kopnu ploutví, obraz ujede,“ vysvětluje Urban, který mimo jiné cestuje s českou reprezentací ve freedivingu po světě. Do vody se po krátké pauze s kolegou vydává ještě jednou. Nakonec, když je materiál hotový, se do neoprenu obleče i režisér a udělá si už jen pro sebe pár záběrů.

Stavení se nachází na návsi a teď v něm pracují řemeslníci a restaurátoři. O dům se stará obec a místní dobrovolníci.
Jako za starých časů. Dům u Bílků se opravuje, pak znovu ukáže tradice v Mrákově