"Situace na zásobovacím území ČEZ Distribuce se bohužel rapidně zhoršila a to tak, že ČEZ Distribuce byla nucena na základě vývoje poruchovosti, situaci v terénu a další předpovědi vyhlásit k 22.00 hodině kalamitní stav. V Plzeňském kraji platí v okrese Klatovy, Plzeň-město, Plzeň-sever, Rokycany a Tachov," uvedla mluvčí Skupiny ČEZ pro západní Čechy Michaela Jirovcová.

Aktuálně dispečink ČEZ Distribuce eviduje na 120 poruch na vedení vysokého napětí a další poruchy na nízkém napětí. Bez elektřiny je přes devadesát tisíc odběrných míst. Nejhorší situace je ve zmiňovaných lokalitách, kde kalamitní stav vyhlásili. "Pracujeme na obnovení dodávek elektřiny do postižených lokalit, na řadě míst především v lesních úsecích je to pro naše lidi velmi nebezpečné o opravy tak zde budou pokračovat z bezpečnostních důvodů zítra ráno. Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení následkem silné vichřice, dochází k přetrhání vodičů, poškození izolátorů," sdělila Jirovcová.

V případě hlášení poruch prosím použijte bezplatnou distribuční linku 800 850 860, nebo nový webwww.bezstavy.cz a informace o poruchách naleznete dále na www.cezdistribuce.cz

Hasiči evidují stovky případů spojených se silným větrem

Nejvíc zásahů je v Plzeňském a Karlovarském kraji a postupně se přidává kraj Středočeský.

Během dneška od 7,00 hodin od rána do 16,00 hodin vyjeli hasiči ke 244 případům odstraňování následků silného větru.

Vzhledem k tomu, že se má situace zhoršovat a je předpoklad velkého počtu volání, budou krajská operační střediska HZS ČR posilovat počet operátorů na tísňových linkách. Na stanicích jsou hasiči v plných počtech, připraven vyjet je také Záchranný útvar HZS ČR se speciální technikou a informaci o situaci dostaly také jednotky sborů dobrovolných hasičů.

Stejně, jako hasiči, by měli být na vítr připraveni i lidé.

Zde je pár praktických rad od hasičů, jak se chovat při silném větru:

• Uvědomte si, že největší hodnotu má lidský život a zdraví a až potom záchrana majetku.
• Nezdržujte se v blízkosti větších stromů.
• Ve městě omezte pohyb kolem vyšších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy).
• Dávejte pozor na možnost pádu elektrického vedení.
• Za jízdy autem snižte přiměřeně rychlost nebo zastavte (větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné a hrozí také zvýšené nebezpeční střetu s překážkou na silnici).
• Schovejte se v budově s nenarušenou statikou.
• Nechoďte do lesa.
• Sledujte vývoj situace ve sdělovacích prostředcích.
• Připravte si baterku, svíčku, případně rádio na baterky pro případ výpadku proudu.
• Doma nezapomeňte zavřít okna, odstraňte nebo upevněte volně uložené předměty, které mohou v důsledku větru ohrožovat okolí (truhlíky, květináče, zahradní nábytek atd.).
• Pokud je váš život, zdraví popř. majetek v bezprostředním ohrožení, volejte hasiče na číslo 112 nebo 150.
Po vichřici: pokud vítr spáchá na vašem majetku velké škody, důležité je důkladně zdokumentovat a co nejdříve pojistnou událost oznámit příslušné pojišťovně.