Jeho součástí jsou dva rybníky s objemem deset milionů litrů. „Kdysi sloužily jako chladicí systém pro továrnu, kde se bezmála 150 let vyrábělo tabulové sklo, kyselina sírová nebo typicky modrý pigment s označením ultramarin,“ sdělil starosta Břas Miroslav Kroc. Kromě toho však byly plochy součástí odpadového hospodářství keramičky a je až neuvěřitelné, že se v takovém prostředí proháněly stovky živých šupináčů. Nadšenci je přemístili do okolních vod a rekonstrukce za zhruba pět milionů korun (přes tři miliony představovala dotace ministerstva zemědělství) mohla odstartovat.

Kromě důkladného vyčištění obou „nebesáků“ musely být vyřešené odtoky. „Rybníky totiž nešlo nikdy vypouštět, takže součástí projektu se stalo zajištění přirozené výměny vody,“ dodal Kroc. Příjezdovou trasu tu mají vybudovanou hasiči a součástí komplexu se stala dřevěná lávka nebo schody, zapadající do krajinného rázu. Větší z rybníků má hloubku čtyři a půl metru, menší asi dva a půl metru a rybám se tu skvěle daří. Lidé se je naučili krmit a příští rok se šupináčům bude dýchat ještě lépe. V plánu jsou totiž vodotrysky, které hladinu důkladně rozčeří.

Voda v rybnících by ubývat neměla. Přítok je zajištěný především ze střech a asfaltových ploch sousedního Primalexu. Což oceňují i fotbalisté na nedalekém hřišti, kteří mají zajištěné zavlažování trávníku.

První nesmělé kontakty představitelů Břas se zástupci společnosti Lasselsberger začaly před sedmi lety. Ovšem až roku 2017 se podařilo obci odkoupit všechny pozemky a zahájit rozsáhlé terénní úpravy. V první fázi bylo zbořeno osmnáct zdevastovaných budov a mohutné přeměně nic nebránilo. Postupně tu vznikla in-line dráha, workoutovéi pumptrackové území, discgolfové a parkourové hřiště atd. V kurzu je jízda na skateboardech a volnočasový areál se stal i přirozeným centrem cyklistiky. Vedou tam stezky z okruhů kolem Radnic. „Příští rok počítáme s mezinárodním závodem MTB,“ pochlubil se starosta.

Na rozsáhlém území nechybí zeleň. Vysázeno zde bylo přes sto stromů, cožs úpravami stálo přibližně 800 tisíc korun. A obrovskou předností je umělé osvětlení se čtyřiceti stožáry – zájemci se tu mohou hýbat dlouho do noci.

Aktuální investicí je stavba hřiště na beach volejbal. Pokud to finanční situace dovolí, dočkají se příští rok lyžaři díky umělé sjezdovce.