Mažoretky ze skupiny Modern, která působí při Městském kulturním středisku v Klatovech, přivezly pět zlatých a jednu bronzovou medaili. Tato ocenění získaly o víkendu 11. a 12. února na mistrovství České republiky v twirlingu v soutěži sóla a dua. Skupinu Modern vede Dana Grünerová a cvičitelkou a choreografkou je Dominika Horejšová, která děvčata trénuje již pátým rokem. „Příprava nebyla jednoduchá, protože rok od roku se konkurence zvyšuje a každý chce být nejlepší. Trénovat jsme začaly již v létě o prázdninách a myslím, že se nám zadařilo,“ sdělila Horejšová.

První den se konala soutěž sóla, kde Michaela Lávičková získala v kategoriích rytmické sólo a x-trut zlaté medaile, v povinném sólu bronz a Michaela Staňková vybojovala zlato v kategorii povinné sólo. Tím dva stupně vítězů obsadily jen klatovské mažoretky. V neděli v kategoriích povinné duo a rytmické duo vyhrály Michaela Staňková a Natálie Moravčíková zlaté medaile. Všechny vybojovaly i postup na mistrovství světa.

„Každý rok děvčata mají medaile a s nimi i postupy na mistrovství Evropy, ale letos získaly postup na mistrovství světa, které se koná pouze jednou za čtyři roky. Uskuteční se o velikonočních prázdninách 4. až 8. dubna ve Švýcarsku v Neuchatelu,“ uvedla Horejšová.

Účast na mistrovstvích světa není jednoduchá, je tam hodně velká konkurence. „Ačkoliv to říkám nerada, české dívky na těchto soutěžích nemají příliš mnoho šancí uspět. Utkají se tam státy, jejichž soutěžící se twirlingu věnují už od dětství a prožívají ho, jako například u nás fotbal nebo hokej. Děvčata uvidí zástupce zemí jako jsou Japonsko, Austrálie, USA, Brazílie, Severní Afrika, Irsko, Skotsko, Anglie, Francie, Španělsko, Holandsko, Itálie, Německo, Chorvatsko a další, což je pro ně velká zkušenost,“ popsala soutěž Horejšová.

Cesta na mistrovství nebude zrovna levná. „Pro jejich rodiče to bude velice finančně nákladné. Soutěž se koná pět dní a všechny si musí zaplatit cestu, ubytování, stravování a  startovné. To, že děvčata ve svém nízkém věku dosáhla takového úspěchu, je úžasné a všechny z nich pevně věří, že budou skvěle reprezentovat Klatovy a celou Českou Republiku,“ dodala Horejšová.