K Plzni už od začátku 90. let minulého století patří slavnostní večer, na němž zní několik hodin muzika a vyhlašují se výsledky hudební ankety Žebřík magazínu iReport. Letošní Žebřík se koná v pátek 8. března v DEPO2015 a moderátorská dvojice Iva Pazderková a Jakub Kohák ohlásí, že zahraje také kapela Mydy Rabycad, v níž zpívá rusovláska Žofie Dařbujánová. Tu v Plzni znají nejen návštěvníci hudebních klubů, electroswingových party, ale i muzikálů. Účinkovala totiž v Divadle J. K. Tyla v muzikálech Divá Bára (titulní role) a Kdyby 1000 klarinetů (Švestka).

„Já se v Plzni vždycky cítila dobře, ať už v divadle nebo na Žebříku. Jen to depo je strašně veliké a členité, takže jsem v něm bloudila,“ směje se Žofie. Dodává, že na podzim odehrála poslední představení muzikálu Kdyby 1000 klarinetů, avšak ráda by si podobnou zkušenost v dohledné době zopakovala. „Teď sice nic aktivně nehledám a neobjíždím muzikálové konkurzy, ale ráda bych se k nim vrátila. Je to něco úplně jiného než hrát s Mydy Rabycad. Tam jsem jen sama za sebe a kapelu a můžu úplně všechno. Kdežto v muzikálu je řád, musím se vžít do role. Je to něco úplně jiného, ale neméně zábavného. Takže uvidím, jestli v budoucnu nějaká nabídka zase přijde,“ svěřuje se Žofie, která se na konci února vrátila z cesty po Argentině.

Žofie Dařbujánová z kapely Mydy Rabycad na tiskové konferenci k Žebříku. | Video: Deník / Hana Josefová

Hned však naskočila do koncertního kolotoče, protože Mydy Rabycad, již svou hudbu charakterizují jako elektronic pop a jsou pověstní svými glam kostýmy, mají naplánovánu druhou část svého turné, jehož součástí je i vystoupení v Plzni na Žebříku.

„Vytvoříme super koncertní set, který lidi vtáhne, takže je ani nenapadne dojít si na pivo,“ slibuje zpěvačka za celou kapelu. „Hrajeme převážně nový pecky z posledního alba Just Dance,“ dodává.

Kromě hraní však Mydy Rabycad budou čekat, zda nepromění ve vítězství nominace v kategoriích kapela a videoklip roku. „Já myslím, že při čekání na výsledky nervózní nebudeme. Jedeme si to do Plzně užít. Pro nás to je příjemná sešlost kamarádů, muzikantů a fanoušků. To, že jsme nominovaní, je už jen taková příjemná třešnička na dortu,“ poznamenává zpěvačka.

Doporučuje, aby si jejich koncert návštěvníci pořádně vychutnali, protože pak možná zjistí, co je to Mydy Rabycad. „Já to nikdy neprozrazuji, vždycky říkám, že se to musí při naší hudbě zažít,“ zve na Žebřík Žofie.