Zítra bude představeno dílo Zmrtvýchvstalý Kristus z Horažďovic, který bude do expozice výstavy dodán dodatečně, teprve dnes jej pracovníci galerie přivezou z restaurátorské dílny.

„Socha Zmrtvýchvstalého Krista z Horažďovic je umělecky kvalitním dílem pocházejícím z některé z řezbářských dílen v jihozápadních Čechách, ovlivněné produkcí dílny Mistra Oplakávání Krista ze Zvíkova," přibližuje dílo Eva Reitspiesová, mluvčí ZČG a dodává: „Unikátní kus z ní činí dochované původní kovové očko v temeni hlavy Krista, které dokládá, že socha byla aktivně používána v rámci velikonoční liturgie a stávala se hlavním aktérem liturgické inscenace nanebevstoupení Krista o příslušném svátku." O soše a velikonočních liturgických inscenacích od ukládání Krista do Božího hrobu po nanebevstoupení Krista bude hovořit kurátor výstavy Petr Jindra zítra od 17 hodin. Ten zároveň o týden později ve středu 29. ledna provede návštěvníky výstavou Obrazy krásy a spásy / Gotika v jihozápadních Čechách, jeho komentovaná prohlídka začíná také v 17 hodin.

Další zajímavá přednáška připravená jako doprovodný program této výstavy, kterou ZČG připravila ve spolupráci s odborníky z Univerzity Karlovy v Praze, je páteční přednáška spoluautora plzeňské výstavy Jana Royta, profesora Univerzity Karlovy a ředitele Ústavu pro dějiny umění FF UK, který se výzkumem gotiky na jihozápadě Čech zabývá už více než dvě desetiletí. Jan Royt bude v pátek 24. ledna od 17 hod. v Masných krámech přednášet na téma Nástěnné a deskové malířství v jihozápadních Čechách.