Už brzy rozšíří soubor opery Divadla J. K. Tyla v Plzni svůj repertoár o jedno z výrazných děl velikána americké hudby Leonarda Bernsteina, a to komickou operetu Candide, která vznikla na motivy Voltairovy pouídky o naivním mladíkovi Candidovi a jeho cestě napříč zeměkoulí. Její plzeňská premiéra se odehraje v sobotu 10. června na Nové scéně. Dílo přináší výraznou příležitost nejen představitelům hlavní dvojice – Candida a Cunegonde, ale především zpěvákovi v roli filozofa Panglosse. V té měl původně vystupovat Jiří Korn, který ji ztvárnil už v roce 2006 ve Státní opeře v Praze, nedávno ale došlo ke změně. V novém plzeňském nastudování si Panglosse zahraje Lumír Olšovský, šéf plzeňského muzikálového souboru a dvojnásobný držitel Ceny Thálie.

„Voltairova Candida znám z dávných dob, kdy ho v Divadle Drak nádherně zpracoval Josef Krofta. Už tenkrát jsem se nechal unést. Nádherně básnivé, vzdušné a přesto filosofické dílo se v tomto případě spojuje s vtipnou i patetickou hudbou muzikálového génia Bernsteina. Já teď můžu být při tom a coby Pangloss glosovat Candidovo putování časem a zeměkoulí. No, může člověk snít o lákavější nabídce?“ těší se na novou roli Lumír Olšovský.

Historky z Tinderu představí v plzeňské Měšťanské besedě herci Pavla Dostálová a Lukáš Hejlík.
Nejlepší Historky z Tinderu představí v Besedě Lukáš Hejlík a Pavla Dostálová

V titulní úloze diváci uvidí Michala Bragagnola, člena známého pěveckého kvarteta 4 tenoři, nebo domácího sólistu opery Richarda Samka, jako baronova dcera Cunegonde vystoupí slovenská sopranistka Soňa Godarská, nebo Doubravka Součková, která v Plzni na sebe upozornila jako Ofélie v opeře Hamlet či jako Micaela v Bizetově Carmen. Režisérem inscenace bude Tomáš Ondřej Pilař, hudební nastudování má na starosti Jiří Štrunc, vizuální stránka je v rukou scénografa Petra Vítka a kostýmní návrhářky Evy Jiřikovské, choreografii vytvoří bývalý sólista plzeňského baletu Martin Šinták. Dílo zazní s českým překladem, ale písně zůstanou v originálním znění, tedy v angličtině.

Od své světové premiéry v roce 1956 byla opereta Candide několikrát přepracována a nesla i několik žánrových označení. Bernstein se spoluautory totiž dlouho balancovali mezi operetou a muzikálem a hledali příhodnou formu pro jevištní ztvárnění této filozofické novely. Že ji nakonec našli, dokazuje řada úspěšných inscenací Candida po celém světě.