Narodil se 13. ledna 1929 ve středočeském městě Pečkách. Po absolutoriu DAMU byl v první polovině 50. let redaktorem časopisu Divadlo. Zlákalo jej ale divadlo živé a nastoupil jako dramaturg do Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde tehdy i ve velmi svízelných podmínkách oněch časů fungoval vysoce kvalitní soubor.

Základní zlom v Doutlíkově životě nastal, když mu ředitel Rudolf Kubáček nabídl v roce 1961 funkci šéfa operety. Teoretik Doutlík brzy prokázal, že je znamenitým praktikem. Vybudoval v Plzni vysoce kvalitní soubor, který si záhy získal celostátní proslulost.

Psala se šedesátá léta a i do Čech dorazil muzikál. Miroslav Doutlík byl jedním z jeho neúnavných propagátorů. Tehdejší plzeňská My Fair Lady, Šumař na střeše, Kiss me, Kate a další muzikálové inscenace byly události, na které se do Plzně jezdilo.

Miroslav Doutlík si byl vědom toho, že kořením divadla je původní tvorba, a ke spolupráci přizval řadu významných osobností. Jmenujme namátkou alespoň Zdeňka Petra, Ivo Fischera, Pavla Kohouta, Jiřího Suchého, Jiřího Šlitra, z Plzeňáků Josefa Koenigsmarka.

Vše změnila jedna neblahá srpnová noc v roce 1968. Její důsledky byly pro Plzeň a její kulturu horší než v mnoha jiných městech. Ředitel divadla Rudolf Kubáček a několik nejlepších umělců bylo určeno k likvidaci. Byl mezi nimi i Miroslav Doutlík. Zběsilá kampaň byla vedena zejména proti jeho inscenacím Fidlovačky a Filosofské historie. Mohl ještě v únoru 1971 realizovat rozkošné představení operety Ralfa Benatzkého U bílého koníčka a pak už nastal vyhazov a profese řidiče trolejbusu.

Okamžitě po listopadových dnech roku 1989 se do své někdejší funkce vrátil. Bez jakékoli zatrpklosti, optimistický jako vždy a plný elánu se pustil do práce. Na své předchozí dílo navázal symbolicky replikou inscenace Filosofské historie věnovanou památce tragicky zesnulého Vladimíra Hellera. Pod jeho vedením vznikla řada skvělých inscenací, jmenujme alespoň dvě – jeho vlastní výtečnou režii muzikálu Sladká Charity a výbornou Šimerdovu, Prokešovu a Moulíkovu Sugar.

Po svém odchodu z pozice šéfa souboru působil ještě ve své původní funkci dramaturga a ani poté, co z divadla odešel, na ně nezanevřel. A pokud mu to zdraví dovolilo, věnoval se plně svým dvěma koníčkům, tenisu a výrobě keramiky.

Miroslav Doutník by měl jednou být mezi prvními, k jejichž jménům bude v síni Slávy DJKT připojena věta: Zasloužil se o plzeňské divadlo.

Poslední rozloučení s čestným členem DJKT v Plzni Miroslavem Doutlíkem se uskuteční v pondělí 22. srpna od 11 hodin ve Velké obřadní síni plzeňského ústředního hřbitova.

Mojmír Weimann