Výsledky v deseti kategoriích odtajní pětihodinová show na dvou scénách 5. března v Domě kultury Inwest v Plzni. Šéf Reportu Jarda Hudec je iniciátorem, zakladatelem a dodnes do všech podrobností organizátorem Žebříku.

O co se snažíte? Aby byl Žebřík každým rokem jiný, nebo naopak aby co nejvíce zachovával tradici?
Slavnostní vyhlášení i anketu každoročně inovujeme. Ale samozřejmě zachováváme to, co se osvědčuje a čím se vymyká, tedy například počtem oceněných, koncertním charakterem akce, její délkou, vysokou účastí umělců a podobně.

Málokterá anketa má takové fanouškovské zázemí a zároveň tak kvalitní galaprogram. Kdy budete v přímém přenosu na obrazovkách?
Přímý přenos je technicky i finančně náročný a pro tak dlouhou show prakticky nereálný. Česká televize však pořídí ze Žebříku hodinový záznam, který odvysílá na svém prvním programu, a další televizní výstupy se objeví i na několika dalších stanicích.

Dan Bárta přislíbil zcela unikátní koncert. Při vyhlášení výsledků vystoupí se všemi zásadními skupinami své výjimečné kariéry. Čí to byl nápad?
Byl to náš nápad a jsem rád, že s ním Dan okamžitě souhlasil. Společně jsme vyladili repertoár, který teď všichni zainteresovaní hudebníci usilovně nacvičují. Bude to exkluzivní vystoupení mimo jiné proto, že se nikdy jindy už opakovat nebude. Uvědomil jsem si, že Dan Bárta je jedním z nejčastějších účastníků Žebříku – hrál na vůbec prvním ročníku s Alicí, v půlce devadesátých let s Die El. Eleffant, později se Sexy Dancers, J.A.R. a loni jako host Glenna Hughese a Czech All Stars Bandu, takže byl ideálním kandidátem na tenhle projekt. Nemluvě o jeho výjimečných úspěších a kvalitách…

Řekli jste, že opět udělíte speciální cenu – jako v předchozích letech Ashleymu Slaterovi a Glennu Hughesovi. Jméno letošního nositele je zatím tajné?
Není nutné to nějak úzkostlivě tajit, ostatně to trochu vyplývá z předchozí odpovědi… Každopádně mohu říct, že cena pro speciálního hosta bude tentokrát opravdu parádní. Výtvarník Václav Česák vytvořil dílo, které se bude výrazně lišit od tradičních sošek „Tančící R“, určených pro vítěze všech kategorií.

Oceňujete první tři v každé kategorii. Kdo z osobností české hudby, ale i filmu už potvrdil osobní účast?
Nerad bych to zakřikl, ale vypadá to, že účast by mohla být stoprocentní. Ještě řešíme příjezd jednoho interpreta, který má koncert na jiném místě, do Plzně by však měl stihnout přijet.

Čím jste se letos řídili při sestavování koncertu, který k slavnostnímu večeru Žebříku patří už od jeho založení? Kdo a co zahraje?
Vždy to musí být atraktivní kapely, které patří po koncertní stránce k těm nejlepším a loni se prezentovaly nějakým mimořádným počinem, zpravidla albem. Musí být pochopitelně vysoce oblíbení u fanoušků Žebříku i Reportu a měly by umět předvést něco navíc, co třeba na běžných koncertech vidět a slyšet nebývá. Při tom všem myslíme i na žánrovou pestrost, aby byl večer hudebně co nejrozmanitější. Show zahájí už v osm hodin večer Nightwork s Vojtou Dykem, kteří kromě hitů premiérově dají i novinky z připravovaného alba, a následovat budou UDG, jež mají nejvíc nominací. Po delší době se v plné parádě představí také Tata bojs, a chybět nebude ani Vypsaná fixa, která loni kromě strhujících koncertů zabodovala albem Klenot. A o „Best of“ představení Dana Bárty už byla řeč. Uslyšíme největší hity jeho kariéry za doprovodu elitních muzikantů.

Bylo tentokrát – v době všude popisované krize – obtížnější získat potřebné peníze?
To je těžké vždycky, zvlášť když se snažíme Žebřík každoročně kvalitativně posouvat výš a výš. Určitě pomůže, že se letos vzájemně podporujeme s vedením města Plzně a věřím, že Žebřík bude jednou z výrazných akcí kandidatury Plzně na titul Evropské hlavní město kultury 2015.

Report začínal v Plzni. Co má se svým rodným městem dnes společného? Jen Žebřík?
Report stále částečně působí v Plzni. Také já a někteří mí spolupracovníci jsme v Plzni poměrně často a cítíme se patrioty. Za sedmnáct předchozích let existence se Žebřík stal jedním ze symbolů kultury Plzně a myslím, že to tak vnímá celá česká a slovenská hudební scéna.

Kam by podle vašeho přání měl Žebřík stoupat v následujících letech?
To záleží mimo jiné na tom, kde se bude v budoucnu odehrávat, pokud již nebude Dům kultury Inwest v provozu. Uděláme všechno pro to, aby v Plzni zůstal, ale nebude to jednoduché, protože jiné adekvátní místo konání je zatím v nedohlednu.