Kryštof, Chinaski, Slza, Barbora Poláková, Tata Bojs, David Koller, Aneta Langerová, Mandrage, Cocotte Minute, Xindl X, Kofe-In, Support Lesbiens, Dan Bárta, Tomáš Klus, Ewa Farna, Klára Vytisková, Lenka Dusilová, Tonya Graves, Jelen, Mydy Rabycad, Smrtislav a Thom Artway byli nominováni na ceny Žebřík. Rozhodli o tom hudební fanoušci během lednového hlasování na www.anketazebrik.cz.

Jmenovaní hudebníci mají za své umělecké počiny v roce 2015 šanci uspět v jedné z deseti kategoriích, jako jsou např.: Zpěvák a Zpěvačka roku, Album, Skladba, Videoklip, Film či Akce roku.

V nominacích už 24. ročníku Hudebních cen Žebřík se nejčastěji – celkem čtyřikrát – objevují jména Kryštof a Chinaski, včetně zpěváků obou kapel: Richarda Krajča a Michala Malátného. Do tří kategorií se prosadilo duo Slza i 'Nafrněná' Barbora Poláková. Shodně po dvou nominacích získali Aneta Langerová, David Koller a Tata Bojs. Svá želízka v ohni mají i plzeňští Mandrage.

O titul Akce roku si to rozdají festivaly Colours Of Ostrava, Hrady.cz, Rock for People, Trnkobraní a turné Srdcebeat skupiny Kryštof. V kategorii Film roku se utkají Domácí péče, Kobry a užovky, Padesátka, Ztraceni v Mnichově a dokument kapely Imodium Autentik. Sestava nominovaných je celkem obsáhlá a rozmanitá, očekávaná jména doplňuje i pár nováčků a drobných překvapení. Fanoušci mají v únorovém kole rozhodně z čeho vybírat," komentuje nominace ředitel cen Žebřík Jarda Hudec.

O konečných výsledcích se rozhoduje od 1. února na serveru www.anketazebrik.cz. Hlasuje se i v zahraniční části ankety. Všechny hlasy budou slosovány o dárky partnerů Žebříku.

Finálový večer Žebříku se uskuteční 11. března od 19 hodin v areálu DEPO2015 v Plzni za účasti všech nominovaných. Tři nejlepší v každé kategorii získají originální sošky z dílny sochaře Václava Česáka.

Moderátory šestihodinové show budou opět Tomáš Hanák a Barbora Poláková. Ta se navíc objeví i v roli zpěvačky, se svou kapelou zde absolvuje vůbec první mimopražské vystoupení. Své velkolepé turné na Žebříku odstartují No Name a první letošní koncert v Plzni odehrají Tata Bojs. Rapper Marpo & Trouble Gang premiérově představí novinkové album i novou show. Exkluzivní koncerty chystají rovněž Jelen, Kateřina Marie Tichá a Mydy Rabycad.

Na druhé Red Bull stage se budou o zábavu starat DJ Friky + Mark Freetchy (videoscratch live), DJ Robot + Radimo, DJ Rockstar a další. Následovat bude after party s hvězdami Žebříku, která potrvá až do ranních hodin.

Organizátorem hudebních cen je magazín iREPORT. Díky spolupráci se serverem Samosebou.cz se Žebřík opět zapojí do třídění odpadu. Dalšími partnery jsou organizace Plzeň 2015, Česká pojišťovna, Red Bull, Budějovický Budvar, Ochranný svaz autorský. Záštitu nad akcí převzal primátor Plzně Martin Zrzavecký. V obvyklých předprodejích jsou k dostání vstupenky i VIP passy.