Na začátku všeho byl nepříjemný pocit, že v místnosti není sám a cosi se na něj dívá. V bývalé šatlavě náchodského zámku měl výtvarník Aleš Drašnar svoji dílnu od roku 1993. „Po dvou letech jsem začal mít divný pocit, že se tam něco děje. Říkal jsem si, že tam snad straší a že na mě někdo za mými zády kouká. Půjčil jsem si proto nejprve knihu Labyrint tajemna od Martina Stejskala, což je knížka o nadpřirozených bytostech, a když jsem dál pátral ve Státní vědecké knihovně, tak jsem zjistil, že těch strašidel a nadpřirozených bytostí je strašně moc,“ vzpomíná dnes Aleš Drašnar.

Na zámku Kozel bude od 6. dubna k vidění výstava draků autora Aleše Drašnara. | Video: Deník/Pavel Bouda

Protože je výtvarník, zrodil se v jeho hlavě nápad. Na půdě šatlavy tak postupně vznikla unikátní kolekce dvanácti postav fantastické zoologie, objevující se v české folkloristice. A hned první výstava měla komerční úspěch.

„Tím pádem jsem začal dělat výstavy na hradech a zámcích, bylo to nové a zajímavé. Především taky proto, že klasický hradní mobiliář většinou děti až tak nezajímá, kdežto takováto fakultativní výstava je pro ty děti docela fajn,“ pokračuje autor s tím, že postupně začaly vznikat i další nadpřirozené postavy, například erbovní bestie z erbů evropské šlechty, pohádkové princezny nebo legendární rytíři.

„Prvního draka z ucelené kolekce draků z evropských legend jsem začal dělat v roce 2012. Ale protože každý si toho draka představuje jinak a spíš se mluvilo o vlastnostech, než o vzhledu těch postav, tak jsem popustil uzdu fantazii. Vytvořil jsem kolekci, která je dnes vlajkovou lodí všeho, co děláme a od té doby s ní jezdíme po Čechách i Evropě,“ dodává výtvarník.

Polovina jeho dračí kolekce je nyní k vidění v jízdárně na zámku Kozel na jižním Plzeňsku. Devět draků a šest dračích hlav zde mohou návštěvníci obdivovat až do poloviny září s výjimkou měsíční pauzy, kdy od poloviny června do poloviny července budou probíhat v zámecké jízdárně promoce.