Snad každý někdy uvízl na dálnici v dopravní zácpě. Když se to stalo Antonínu Procházkovi, vznikla z toho nová komedie. Premiéru bude mít v sobotu na Nové scéně Divadla J. K. Tyla v Plzni a objeví se v ní například Monika Švábová, Martin Stránský, Jaroslav Matějka, autor hry a její režisér Antonín Procházka a po čase také Zdeněk Rohlíček či Bronislav Kotiš.

Skřípění brzd, rozčilené hlasy, přelétající vrtulník. Dálnice se zastavila a myšlenka na odjezd se rovná čirému šílenství. „Zácpa přivádí na scénu třináct naprosto odlišných osobností. Humor pramení z toho, jak se vypořádávají s patovou situací časového vakua, které ohrožuje jejich životní plány,“ říká dramaturgyně činohry Marie Caltová, podle níž je hra stejně jako předcházející Procházkovy komedie o věcech, které lidi znají, dotýkají se jich. „Ukazuje, co je pro život podstatné, ale nepoučuje. Divák si to hlubší uvědomí, až když odejde. V divadle se jen baví,“ říká.

Antonín Procházka běžně hledá náměty kolem sebe a v přítomnosti. Námět na Zácpu ho napadl předloni v únoru, když jel s Ivou Janžurovou na představení a zůstali stát v koloně. „Dvacet minut člověk ani neřeší, pak začala ta fáze s telefonováním, kdy jsme dávali vědět, že asi budeme mít zpoždění. A zajímavé je, že tak po dvou hodinách přijde zlom. Lidi přistoupí na to, že se dál nedostanou, a najednou nikdo nikam nespěchal. Auta se začala otevírat, kousek před námi si začali lidi něco péct na ohni, my s Ivou jsme si povídali o věcech, které bychom třeba nikdy neprobrali,“ vzpomíná Procházka, který do Plzně přišel v roce 1977. A právě o tom je i jeho hra. „Zácpa je o tom zjištění, jestli tahle časová ztráta není nakonec přínosem,“ dodává.

Denisovo nábřeží od lávky k Americké.
PODÍVEJTE SE: Díru po Inwestu mají zaplnit byty, obchody i pěší zóny

Antonín Procházka se netají tím, že plzeňským hercům píše role přímo na tělo. Poosmé obsadil například Moniku Švábovou, která si Procházkovy komedie nemůže vynachválit. „Čím jsem starší, tím víc se neumím smát a o to víc potřebuju smích kolem sebe. Když se lidi smějí, nabíjí mě to a je to skvělý poct, když vidíte, že se baví celé hlediště,“ říká plzeňská herečka.

Další komediální roli si tu střihne i Martin Stránský. „Na rozdíl od ostatních rolí, které mám na repertoáru, si tady odpočinu. Netrhám si plíce, nepředstírám šílenství a nemusím nikoho zabíjet. Je to osvěžení komedie, která si na nic nehraje,“ říká herec a dabér. Ačkoli neustále pendluje mezi Plzní a Prahou, podobné zácpy se mu prý zatím vyhnuly.

Další reprízy: 27. a 28. června, 5. a 26. září

Nová varna v Plzeňském Prazdroji
Prazdroj přistavěl varny, prodává v Číně i na Balkáně