Výstavu, uspořádanou při příležitosti 66. výročí osvobození Plzně americkou armádou a konce druhé světové války, si můžete v mázhausu plzeňské radnice prohlédnout až do 13. května. Nesoustřeďuje se na květnové dny roku 1945, ale v mnohém objevně na to, co osvobození předcházelo.
„Stručně je na začátku výstavy představen průběh celé druhé světové války na všech jejích frontách a podrobně pak osvobozování západní Evropy od invaze v Normandii 6. června 1944 až po vstup spojeneckých armád na český západ k předem dohodnuté demarkační linii,“ charakterizuje soubor vystavených fotografií Stanislav Bukovský, známý plzeňský výtvarník, patriot a znalec historie města.
„Z fotografií je patrné, jak byly osvobozovací boje urputné. Těm usměvavým vojákům, jak je známe z fotografií z osvobozené Plzně, předtím mnohdy asi moc do smíchu nebylo a nejeden z nich zaplatil za vítězství Spojenců svým životem. Unikátní fotografie z archivu Pattonova muzea v Plzni představují válku ve všech jejích podobách. Vylodění v Normandii, postup rozbitými městy Francie, Belgie, Holandska, Lucemburska, Itálie a Německa, boje v zasněžených horách, v lese, v bezedném bahně i obtížné překonávání vodních toků,“ vypočítává Bukovský. A je třeba doplnit, že záslužně výstavě připomíná také válku na Blízkém východě, v severní Africe i v Tichomoří, kde druhá světová válka po japonské kapitulaci skončila definitivně.
„Zásluhou vojenských historiků z Pattonova muzea, Milana Jíši a Ivana Rollingera, kteří dali k dispozici pro výstavu tento soubor v Čechách dosud nezveřejněných fotografií, si přijdou na své jak znalci vojenské historie, tak i běžní diváci. Ti starší si připomenou válečné hrůzy, především nálety z dob svého mládí, a ti mladší si mohou doplnit své znalosti získané četbou a z filmů s válečnou tematikou,“ zdůrazňuje záměry, cíle a poslání výstavy Stanislav Bukovský.