Výročí významného umělce, jenž mimo jiné ilustroval povídky Otakara Batličky nebo díla Jaroslava Foglara, připomenou hned čtyři výstavy.

Bohumil Konečný působil ve 40. letech minulého století jako reklamní ilustrátor pro firmu Baťa ve Zlíně.Zdroj: archiv J. Hosnedla

Jednotlivá díla pro expozice vyhledal u sběratelů i v archivech plzeňský pedagog Jan Hosnedl. V roce 2007, kdy ještě působil na gymnáziu na Mikulášském náměstí, byla objevena kresba tzv. Kulometné roty z roku 1935. Kantor zjistil, že autorem karikatury profesorského sboru je Bohumil Konečný. Od té doby se setkává se znalci i pamětníky.

V červnu se uskuteční výstava v Mariánské Týnici, kde pedagog pokřtí knihu Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného. Návštěvníci se mohou těšit na známá, ale i dosud nezveřejněná díla. „V plzeňském antikvariátu jsem třeba objevil originál obálky časopisu Rozruch ze čtyřicátých let. Když se nedávno odpečeťoval byt Jaroslava Foglara, našly se ilustrace z Mladého hlasatele či knihy Dobrodružství v zemi nikoho,“ nastínil zajímavosti.

Speed Marathon 2018 v Plzni.
FOTO: Radary obklíčily silnice kraje

Další výstava je naplánovaná na září a říjen do Prahy, na prosinec 2018 a leden 2019 se přesune do Plzně, příští rok na jaře se uskuteční ve Zlíně.

Bohumil Konečný - narodil se 19. dubna 1918
- maturoval v roce 1936 na II. státní reálce v Plzni (dnešní gymnázium na Mikulášském náměstí)
- tvořil pro časopisy Ahoj, Rozruch, Mladý hlasatel, Vpřed, ilustroval díla Otakara Batličky a Jaroslava Foglara
- věnoval se reklamním plakátům (též pro firmu Baťa), propagačním materiálům
- zemřel 14. ledna 1990 v Kožlanech

Z výstavy 100PY. Na snímku Petra Čížková a Jiří Sulženko s loutkami Spejbla a Hurvínka z roku 1956.
100PY vedou do Depa, ukáže se v květnu