V Muzeu Chodska měli finanční prostředky pouze na základní konzervační práce. Pak začal chátrat. A nevypadalo to s ním vůbec dobře. Zachránily jej až peníze z Norských fondů.

Během uplynulých pěti let z nich na regionální památky zamířilo patnáct milionů korun. Dalších pět milionů korun pak přidal Plzeňský kraj.

„Na restauraci Chotiměřského oltáře se čerpalo 1,8 milionu korun. Bylo to nejvíce co se z tohoto dotačního programu v Plzeňském kraji získalo. jeho obnova trvala dva roky,“ uvedl koordinátor projektu Aleš Tuček z Krajského úřadu Plzeňského kraje.

Jak oprava některých vzácných památek dopadla se můžete od čtvrtka podívat v hlavní budově Západočeského muzea v Plzni. Začala tu totiž velká výstava s názvem Ochrana kulturního dědictví.

Zahájení výstavy se zúčastnil i velvyslanec Norského království v ČR Jens Elkaas. „Polovina peněz z fondů v České republice přispěla na kulturní účely. To je určitě dobře. Bez kultury a historie je národ v podstatě ničím. Zvláště v dnešní globální době je pro udržení vlastní identity důležité zachovat si své kulturní dědictví,“ řekl velvyslanec.

Podpory se dočkalo deset muzeí, dvě galerie a knihovna. Mezi restaurovanými předměty, které se úprav dočkaly právě kvůli dotacím byly také například malované lidové skříně ze sbírek muzeí v Blovicích a Tachově, hudební nástroje, historické knihy nebo návrhy na plzeňské malby Mikoláše Alše. O tom, jaké předměty se opravy dočkají, rozhodovali vedoucí pracovníci jednotlivých institucí.

K vidění tu budou také panely s fotografiemi, které zachycují postup při rekonstrukci. Výstava potrvá do jedenáctého května.