Po otevření provede interaktivní expozice návštěvníky příběhy z druhé poloviny 20. století od Paměti národa. Pracuje přitom se světlem, zvukem, projekcemi a rozšířenou realitou. Jednou z pamětnic je Hana Moravcová, která na vlastní kůži poznala, jaké to je, narodit se do buržoazní rodiny, Josef Hájek je naopak obyčejný dělník, jenž se zapojil do protestů proti měnové reformě v roce 1953. Josef Švajcr je pamětníkem útoku Rusů na televizní vysílač na Krašově v roce 1968, pro Jiřího Světlíka, jenž prošel komunistickými lágry, se provokace tehdejšího totalitního režimu stala celoživotním úkolem. Podobně tomu bylo u chartisty Vladimíra Líbala, který je z vybrané pětice nejmladší a vzpomíná především na dobu konce komunistického režimu.

„Jejich příběhy odprezentujeme videonahrávkami pro Paměť národa s využitím historických ilustračních záběrů z archivu České televize,“ říká Markéta Čekanová, ředitelka pobočky Paměti národa pro Plzeňský kraj.

Plzeň, Smetanovy sady, venkovní výstava Svoboda nebyla zadarmo.
OBRAZEM: Svoboda nebyla zadarmo, potvrzuje výstava u knihovny

Po příchodu na výstavu dostanou její návštěvníci sluchátka a tablety. Po úvodním sezení si pak budou moct projít dva vybrané příběhy z pěti. Ústředním bodem je přitom centrální projekce, kde lidé svoji prohlídku zahájí i ukončí. „Nejsložitější pro nás byla aplikace, která poběží v tabletu a provede návštěvníka po výstavě. Podle toho, jaký příběh si vybere na začátku, ho bude navigovat k daným exponátům, kde si následně přehraje obsah související s příběhem. Všechny tablety jsou synchronizované, abychom dokázali navrhnout fluktuaci lidí po výstavě tak, aby se neshlukovali u jednoho exponátu a nemuseli čekat,“ vysvětluje Marek Volf z firmy 3DSense, která výstavu technicky realizuje.

Organizátoři teď čekají na možnost výstavu, která byla připravena jako součást doprovodného programu letošních Slavností svobody, otevřít. „V normálním provozu je výstava koncipována pro dvacetičlenné skupiny. Uvidíme, jestli budeme moct v brzké době otevřít alespoň pro menší skupinky,“ dodává Čekanová. K tomu by mohlo dojít už poměrně brzy, uvolnění pro venkovní i vnitřní kulturní akce má vláda projednávat v příštím týdnu.

Český rozhlas v Plzni během srpna 1968
Noc hrůzy na vysílači Krašov: v srpnu 1968 se Češi báli Rusů, ti zas čerta

Výstava bude trvat do 6. srpna a bude také součástí prázdninové štafety Plzeňského kraje. Pro její zhruba šedesátiminutovou návštěvu bude nutné se kvůli kapacitě registrovat na webu plzen.pametnaroda.cz.