Výstavu v Šafaříkových sadech před Západočeským muzeem s názvem Když pohledu neškodí uspořádali členové iniciativy Vizuální smog v Plzni ve spolupráci s organizací Pěstuj prostor a studenty SOŠ obchodu, užitého umění a designu v Plzni Ateliéry Nerudovky.

Vernisáž, která se uskutečnila ve čtvrtek 29. června, představila práce studentů, kteří nafotili vybrané provozovny a následně na nich prezentovali příklady vhodné reklamy ve veřejném prostoru. Zároveň zpracovali celý design výstavy. Každý panel s příkladem vhodné reklamy je zhotoven jinou autorkou. „Studenti odvedli výbornou práci a je vidět, že mají skvělé vedení.“ Říká spoluzakladatelka iniciativy Vizuální smog v Plzni Yvona Kovářová. Dále během vernisáže proběhlo krátké shrnutí myšlenky iniciativy Vizuální smog v Plzni a uspořádání setkání pro širokou veřejnost.

Samotná výstava představuje celkem 15 příkladů reklamy, která je vhodně zasazena do veřejného prostoru. „Výběr musel být do značné míry osekán. Bylo mnoho dalších provozoven, které z důvodu omezené kapacity plochy, nemohli být vystaveny,“ podotýká Yvona Kovářová. Oproti předchozím výstavám, které zaujímaly kritický postoj na téma vizuálního smogu, přináší tato výstava naopak pozitivní pohled na reklamu, která může svébytně zvyšovat hodnotu veřejného prostoru. „Jsme rádi, že konečně nemusíme jen kritizovat reklamu, ale můžeme prezentovat i její pozitivní stránku,“ dodává člen organizace Pěstuj prostor Petr Klíma.

Vernisáž výstavy Když pohledu neškodí v Šafaříkových sadech v Plzni | Video: Deník/Šimon Bukovjan

Příklady reklamy jednotlivých provozoven je možné vidět do 27. července. Výstavu mimo jiné podpořilo Město Plzeň a Ministerstvo kultury České republiky.