V každém případě je tato hudba přístupná nejširšímu okruhu posluchačů a slyšíme v ní i jazzové inspirace. Příběh baví komickými situacemi, kterými naplnil libreto J. L. Budín podle Plautovy veselohry Lišák Pseudolus. Novou inscenací opery Voják a tanečnice si Divadlo J. K. Tyla v Plzni přeje zaujmout diváky napříč generacemi a zároveň ji uvádí k Roku české hudby 2014, a to s podporou Nadace Bohuslava Martinů a ministerstva kultury. Premiéry diváci zhlédnou a vyslechnou 25. a 26. ledna v plzeňském Velkém divadle.

Hudební nastudování bylo svěřeno dirigentu Petru Kofroňovi, šéfovi orchestru Divadla J. K. Tyla a uměleckému řediteli opery Národního divadla v Praze. Je tedy v rukou umělce z nejpovolanějších, který se pohybuje mezi nejrůznějšími styly a žánry velmi rád a suverénně. Pro režii získal plzeňský operní soubor Tomáše Pilaře, jenž v loňském roce oslavil teprve dvacáté páté narozeniny, ale přesto je výčet jeho tvůrčích úspěchů už nyní rozsáhlý, a to včetně nedávného nastudování Verdiho opery Síla osudu v Divadle F. X. Šaldy v Liberci.

„Je to jiný Martinů, než jakého jej známe z Julietty, Her o Marii nebo Řeckých pašijí, ale je to Martinů, kterého stojí za to poznat," vyjádřil se k opeře Voják a tanečnice dramaturg inscenace Zbyněk Brabec. Druhým dirigentem bude Jiří Štrunc, sbormistrem je Zdeněk Vimr, choreografii vytvořil sólista baletu Divadla J. K. Tyla Richard Ševčík, o výtvarnou tvář se postarali hosté – scénograf Aleš Valášek, autorka kostýmů Ivana Miklošková a světelný designér Daniel Tesař.

V hlavních rolích se představí Pavel Horáček, Dalibor Tolaš, Jana Foff Tetourová, Barbora Polášková, Tomáš Kořínek, Aleš Voráček, Jiří Brückler, Jiří Hájek, Pavel Klečka, Jevhen Šokalo, Marta Reichelová, Radka Sehnoutková, Michaela Kapustová či Alžběta Vomáčková. Určitě zajímavou alternaci má role černošky, ve které se budou střídat sólistka plzeňské opery Ivana Veberová a pražská muzikálová zpěvačka Dasha.

Petr Dvořák