V tento den v Besedě vystoupí Peter Ďurovec, Peter Ševčík a Matej Vaník, kteří si říkají La Gioia. Více v rozhovoru prozradil Matej Vaník.

Na jaké známé skladby se mohou těšit posluchači na vašem plzeňském koncertu?
Na celou škálu hitů -zahraničných, českých i slovenských, popových, rockových, muzikálových, či operních od autorů i či interpretů, jakými jsou např. Robbie Williams, Roxette, Queen, Marie Rottrová, Michal David, Miroslav Žbirka, Tublatanka, Abba, Andrew Lloyd Webber, Wolfgang Amadeus Mozart a další.

Doprovází vás na pódiu živí muzikanti nebo repredukovaná hudba?
Kvalitní hudební doprovod je vždy naší neoddělitelnou součástí. Bývá kombinovaný s živým orches-trem, který skladbám dodáva monumentální rozměr. I když jsme velcí zastánci živého zvuku, není však možné vždy tuto koncertní podobu uskutečnit.

Kolik skladeb máte v repertoáru a kdo je autorem jejich aranží do žánru popopery?
Dnes máme v repertoáru na šest desítek songů. Každý z nich prošel různými úpravami, především aranžérskými tak, aby nám seděly na míru. Psát pro tenor a dva barytony není jednoduchá práce. Zatím ji zvládáme z větší části sami, ale je pravda, že spolupracujeme s několika aranžéry a v případě potřeby jejich služeb využíváme.

Vznikli jste před osmi lety, máte spočítané, kolik jste za tu dobu absolvovali koncertů?
Absolvovali jsme nespočetné množství koncertů zejména v Čechách a na Slovensku. Jejich počet si opravdu netroufneme tipovat, ale může jít o několik stovek. Co nás ale nesmírně těší, je to, že naši fanoušci se k nám pravidelně vracejí. Nelze ani opomenout fakt, že naše hudba není hrána v rádiích, přesto nás naši příznivci chtějí znova a znova poslouchat. Za to jim patří velký dík.

A jaké písně v žánru popopery zpíváte nejraději?
Žánr popopera je dnes už světově uznávaný a v každé krajině světa dnes existuje podobné seskupení, jako je to naše. Je určitě dobře, že spojení popu a opery dnes lidé berou jako přirozené. Hudba je fenomén, který nepotřebuje slov na to, aby oslovil. Je jen hudba dobrá nebo špatná, a proto i v naší tvorbě se snažíme vybírat to 'nej' a přinášet lidem radost, což ostatně vyplývá z našeho italského názvu La Gioia.

SOUTĚŽ

Deník připravil pro své čtenáře soutěž o CD nahrávku s názvem Adagio seskupení La Gioia. Zní na ní světové i české hity jako například Lásko má ja stůňu s romantickým francouzským textem Ma Fille est belle, balada Lorelay, světový hit Somewhere či slavný motiv z koncertu č. 1 B mol P. I. Čajkovského. Album obsahuje 12 skladeb oblečených do osobitého aranžérského kabátu tria La Gioia.

Soutěžní otázka: Kdo je autorem hudby hitu, který u nás Marie Rottrová zpívala pod názvem Lásko, voníš deštěm a který na zmiňovaném CD také zní?

Odpovědi zasílejte dnes (13. 9.) od 8 do 12 hod. na mail kultura.zapad@denik.cz. Správné odpovědi, které dorazí 13., 18., 19., 25., 29., 31. a 40. v pořadí, odmění CD. Jako předmět zprávy uveďte Soutěž La Gioia, do mailu napište své jméno, adresu a telefon. Výhry budou v Plzeňském deníku vydávány jen na občanský průkaz, kde se jméno a bydliště budou shodovat s údaji uvedenými v mailu.