„Na place se letos při bitvě představilo na sto účinkujících, zpestřením pro diváky byla také ukázka vojenského ležení, které jsme umístili do křížové zahrady v atriu kláštera,“ řekl Deníku Tomáš Kilbergr, jeden z organizátorů. Stejně jako v minulých letech se ani letošní ročník neobešel bez zvukových efektů. Salvy z děl a dalších palných zbraní byly slyšet i několik kilometrů daleko. „Musela jsem si při bitvě zakrýt uši, jinak bych nespíš chvíli po ní neslyšela,“ řekla Barbora Hladíková z Plzně, která si bojovou inscenaci užila z první řady nové tribuny. Během hry se na scéně objevil také menší požár, který ačkoliv patřil do děje, vyvolal v některých divácích obavy. „Chvíli jsem myslel, že opravdu hoří, ale naštěstí oheň včas uhasili,“ uvedl Jan Rychlý ze Stoda.

Organizátorem Večera pro klášter bylo jako každoročně Občanské sdružení Chotěšovská vlna. Kromě stánků s ukázkami lidových řemesel, prohlídek kláštera, přednášek a koncertů se mohli letos ti nejmenší návštevníci zabavit při loutkovém divadle nebo si vyzkoušet hod dělovou koulí. Večer nechyběla ani tradiční ohňová show.

„Nově jsme pro zájemce zpřístupnili také rozsáhlé gotické sklepy a dolní klášterní zahrady se hřbitovem jeptišek,“ řekl za organizátory Večera Pavel Říha.

Patronátu se letos ujali místopředseda senátu Jiří Šneberger a biskup plzeňský František Radkovský. „Jsem tu už po šesté a vzpomínám si na první ročník, kdy tu bylo jen pár lidí a dnes nás tu je přes tisícovku,“ řekl při zahájení Šneberger. Během několika hodin se však počet návštěvníků bezmála zdvojnásobil.

„Máme ohromnou radost, letošní účast totiž byla rekordní. Branou totiž prošlo 1701 platících návštěvníků a zhruba stovka hostů. Těm všem patří dík za to, že se nám podařilo zároveň vybrat rekordní sumu v histori pořádání Večerů pro klášter, a to ve výši 119 375 korun,“ nešetřil radostí Říha.

Spokojeni byli i chotěšovští zastupitelé. „Bez kláštera bychom byli jen řadovou obcí. Každá taková akce nám pomáhá dostat tuto ohroženou památku do podvědomí lidí,“ řekla Deníku starostka Chotěšova Jaroslava Mathesová.

Letošní výtěžek poputuje na akci Kup si své okno, která v klášteře Chotěšov probíhá již delší dobu. Jejím cílem je obnovit všech 365 oken v klášteře a zapojit se do ní minimálně do konce roku může jak široká veřejnost, tak jednotlivci.

Martina Němcová