Nabídku na zapůjčení unikátní výstavy velikánů italské renesance totiž dostala náměstkyně plzeňského primátora Marcela Krejsová při návštěvě Vatikánu od Francesca Buranelliho z Komise pro kulturní dědictví církve.
„Vše je v počáteční fázi. Význam výstavy je mezinárodní, její případné uvedení v Plzni by se stalo jednou z nejvýznamnějších kulturních událostí roku v České republice i střední Evropě. Pro další jednání je ale nutné prověřit řadu produkčních otázek a najít vhodný prostor pro její instalaci,“ říká Jana Komišová z plzeňského magistrátu.
Podle našich informací by v úvahu přicházela Měšťanská beseda nebo Západočeské muzeum v Plzni. „Zatím nás nikdo neoslovil. Prostory na výstavy obrazů u nás jsou, ale konají se zde spíše výjimečně. Samozřejmě taková příležitost by byla čest,“ uvedla tisková mluvčí muzea Romana Němečková. S velkými výstavami slavných umělců tady mají své zkušenosti. V roce 2007 tady byla k vidění díla Václava Hollara a o rok později obrazy Alfonse Muchy.
Výstava inspirovaná životem a dílem Leonarda da Vinci a jeho uměleckým a tvůrčím setkáváním s Michelangelem a Rafaelem je od února ve švédském Göteborgu.
„Profesor Buranelli sdělil, že papežská komise by ráda tuto výstavu představila i v dalších evropských městech,“ říká Komišová. Jedním z nich by mohla být právě západočeská metropole. Termín zatím není přesně stanoven, ale hovoří se o létě příštího roku.
Jednou z náležitostí spojenou s výstavou je i pojištění jejích exponátů. To v podobných případech nebývá jednoduché. „Pojistit se dá v podstatě všechno. Občas děláme i podobně mimořádné věci. Cena i bezpečnostní opatření jsou vždy předmětem domluvy,“ sdělila Lucie Hergetová z odboru komunikace České pojišťovny.