Bývalý český prezident a světově uznávaný dramatik přijel do plzeňského Velkého divadla natočit autorský komentář k Burianově nastudování své nejnovější hry Odcházení. Jak potvrdila mluvčí divadla Eva Ichová, hned po příjezdu vyslovil přání zhlédnout celou zkoušku a na závěr své návštěvy absolvoval pozdní pracovní oběd.

Premiéru chystá Divadlo J. K. Tyla na 20. prosinec s autorovou účastí. „Viděl jsem zkoušku, tedy nikoli hotové představení, ale zdá se mi, že to bude inscenace lecčíms pozoruhodná a lecčíms se bude lišit od těch, které jsem už viděl,“ upozornil včera Václav Havel a jen naznačil, v čem by mělo být plzeňské provedení rozdílné. „Je tady trochu jiným způsobem pojednán autorský hlas komentující průběžně to, co se děje na jevišti. Někde chodí herec, někde je to hlas z reproduktoru a v Plzni to bude ještě trošku jinak,“ pousmál se.

Bývalý prezident si nemyslí, že by se v Odcházení přímo odrážel aktuální politický vývoj v České republice. „Nechtěl jsem psát hru politickou, s politickými odkazy nebo biografickou, spíš je to myšleno jako existenciální hra o člověku, kterému se se ztrátou postavení hroutí svět,“ upřesnil. Zdá se mu, že od jarní světové premiéry v Praze začíná postupně ve hře převládat ono nadčasové. „Řekl bych, že teď už lidé vnímají Odcházení mně bližším způsobem,“ poznamenal v úterý v plzeňském divadle.