Opera napsaná přímo pro plzeňský operní soubor zavede diváky do antického Říma v letech 60–68, do doby vlády císaře Nerona. „Osou příběhu je střet mezi bezohlednou vládou a světem humanismu, čisté lásky a idealismu. Základní kostra dějového příběhu podle Sienkiewicze je sice zachována, ale pro lepší scénické uchopení jsme ji podepřeli řadou historických reálií. Inspirovali jsme se díly římských autorů Suetonia, Tacita a Petronia,“ uvedla Sylvie Bodorová, jež na libretu pracovala společně s Martinem Otavou.

„Inscenace je po dějové i vizuální stránce velmi atraktivní. Technologie Nové scény nám umožňují rychlé proměny, využíváme zadní jeviště a pracujeme s hloubkou jeviště 28 metrů. Jeviště ještě opticky rozšiřují portály z černého plexiskla a strop z lesklého kovu, ve kterých ve odráží dění na jevišti,“ prozradil Martin Otava.

Krutého vládce ztvární stálý host plzeňského souboru Philippe Castagner. Jako císařova žena Poppea vystoupí sólistka DJKT Ivana Veberová. Stejně jako ve známém stejnojmenném románu Henryka Sienkiewicze tvoří vlastní dějovou linii milostný příběh synovce proslulého Petronia Marcuse a dívky jménem Lygie, jež se stala rukojmím císaře Nerona. Jako Marcus se představí Tomáš Kořínek v alternaci s Michalem Bragagnolem, jeho lásku ztvární Eva Hartová nebo Vanda Šípová. Dále se mohou diváci těšit na Janu Foff Tetourovou, Janu Pioreckou, Radku Sehnoutkovou, Ivanu Klimentovou, Jevhena Šokala, Jakuba Hliněnského, Dalibora Tolaše a další.

„Hudební stránka této opery je velmi pestrá – od částí, které připomínají starodávné chorály, až po zcela moderní kompoziční postupy. Partitura se vyznačuje exponovanou orchestrací, četnými sbory a klade velké nároky na sólisty jak po hudební, tak po herecké stránce,“ přiblížil dílo dirigent Jiří Petrdlík.

Vstupenky mohou diváci zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka. Nejbližší reprízy jsou plánovány na 18. června a 29. listopadu 2022