Výrazné dílo se v Plzni představí vůbec poprvé v sobotu 15. ledna na jevišti Velkého divadla, v titulní roli milující královny Alceste se objeví Barbora de Nunes-Cambraia v alternaci s Karolinou Plickovou.

„Alceste byla po válce nastudována pouze v Brně v roce 1972. Plzeňský divák má nyní jedinečnou příležitost seznámit se s významným dílem vynikajícího operního skladatele, jehož přínos pro vývoj opery je zcela nezpochybnitelný,“ podotkl dramaturg plzeňského operního souboru Zbyněk Brabec,

Děj opery Alceste se odehrává v Řecku, kde se manželka smrtelně nemocného krále Adméta rozhodne obětovat svůj život za jeho uzdravení. „Ve své inscenaci se zaměřuji na traumatizující rodinné drama odehrávající se kolem umírajících rodičů dvou malých dětí. Potlačuji jeho společenský rozměr, upozaďuji okázalost a do popředí kladu samotnou obnaženou hrůzu z neustálé blízkosti smrti,“ přiblížil své pojetí opery režisér Tomáš Ondřej Pilař. „Přestože jsme se pro tuto operu rozhodli ještě před začátkem covidové pandemie, je dnes až mrazivě aktuální – její postavy přestávají ve chvílích krize rozlišovat mezi dobrem a zlem, mezi pravdou a lží,“ doplnil k novince Pilař.

Titulní roli alternují Karolina Plicková a Barbora de Nunes-Cambraia, která se pravidelně objevuje jak na našich, tak zahraničních scénách. S Gluckovou tvorbou se však profesně setkává poprvé. „Gluckovu hudbu mám velmi ráda, a proto jsem vděčná, že mohu vystupovat v této vynikající opeře, která poskytuje nejen mně, ale i ostatním interpretům obrovské možnosti – a to nejen hlasové, ale i herecké. V plzeňském divadle jsem již několikrát hostovala a s chutí se do něj vracím, zvláště v tak emotivně vypjaté roli, kterou považuji za jednu z mých životních. Doufám, že tato inscenace přinese divákům stejné potěšení jako mně a kolegům,“ komentovala své účinkování v opeře Barbora de Nunes-Cambraia.

Další postavy ztvární Philippe Castagner, Jan Tejkal, Marek Žihla, Minyoung Park, Markéta Klaudová, Daniel Kfelíř, Csaba Kotlár, Jan Hnyk, Josef Kovačič a další. Výraznou úlohu zde hrají i děti královny Alceste, do kterých byli obsazeni Robin Beneš, Daniel Straka, Ivana Bystřická a Anita Da Conceicao. „Děti jsou na scéně přítomny téměř po celou dobu a Gluck jim svěřil i poměrně náročné party,“ uzavřel režisér.

Opera zazní v italském originále s českými a německými titulky, nejbližší reprízy jsou plánovány na 22. a 28. ledna 2022.