Bude mezi nimi i punkový muzikál podle slavného alba American Idiot americké kapely Green Day. V plánu je však i klasika jako Čapkovo drama R. U. R., komedie Brouk v hlavě nebo opera Carmen. Nejdřív se však už v sobotu 7. září bude na Malé scéně tančit na motivy Erbenových balad. Premiéru má balet Kytice.

„Letos bude o dvě premiéry méně než v minulých letech,“ uvedl ředitel divadla Martin Otava. Zdůvodnil to tím, že v uplynulých sezonách muzikálový soubor nastudoval divácky velmi úspěšné světové tituly. „Nechceme tedy 'pohřbívat živá děťátka',“ poznamenal s nadsázkou ředitel a dodal, že úspěšným titulům, jako jsou například Billy Elliot nebo Sweeney Todd – Ďábelský lazebník z Fleet Street, věnují velkou péči a nechtějí je z repertoáru vyřazovat kvůli novým inscenacím.

Velkými personálními změnami během prázdnin prošel soubor činohry. Na rozdíl od muzikálového souboru, v němž se sice objevila tři nová jména, avšak ne nové osoby – tři členky souboru se vdaly a přijaly jména svých manželů.

Činohru od srpna vede herečka Apolena Veldová.

Funkci převzala po režisérce Natálii Deákové. „Ta zůstává kmenovou režisérkou našeho souboru,“ poznamenala Veldová. „Přijali jsme sedm nových členů, takže se obměnila téměř čtvrtina souboru,“ dodala. Mezi nováčky jsou čerství absolventi brněnské JAMU nebo Zdeněk Hruška, který dosud působil v pražském Divadle na Jezerce. Činoherní soubor nově otevře Divadelní dramatické dílny, v nichž se bude věnovat mladým talentům od sedmi do 20 let. Konkurzy do dílny budou příští pátek.

Operní soubor pod vedením Tomáše Ondřeje Pilaře mimo jiné uvede světovou premiéru – Jan Jirásek pro DJKT napsal operu Broučci.

Baletní soubor má naplánovány čtyři premiéry a již zmiňovaná Kytice nebo v lednu uvedená Sněhurka mají být představeními pro rodiny s dětmi.

Ceny vstupenek na jednotlivá představení se pohybují od 79 do 550 Kč. Nejlevnější jsou dětská představení na Malé scéně, nejdražší vstupenky na výpravné muzikálové inscenace na Nové scéně.

V úterý 1. října zahájí DJKT prodej předplatného pro rok 2020. „Lidé si mohou vybírat z jednapadesáti abonentních řad,“ upozorňuje Otava. Ceny abonmá se pohybují od 412 do 2653 Kč. Nejlevnější je předplatné Junior se čtyřmi představeními, nejdražší je předplatné na premiéry do Velkého divadla.

DJKT zahajuje sezonu ve středu 4. září průvodem Vendelín. Jmenuje se po řediteli plzeňského divadla Vendelínu Budilovi, do nějž se převtělí herec Jan Holík. Průvod vyjde v 16 hodin z Mlýnské strouhy a připojí sei další kulturní organizace. Na náměstí Republiky bude připraven téměř čtyřhodinový kulturní program, který uzavře koncert Plzeňské filharmonie.

Výběr z premiér DJKT

ČINOHRA: R.U.R. (26. října Nová scéna) Middletown (2. listopadu, Malá scéna) 1 x 6 pohádek(7. prosince, Malá scéna) Brouk v hlavě (14. prosince, Velké divadlo) Španělská muška (20. června, Nová scéna) Premiér bude celkem osm.

OPERA: Žvanivý slimejš (obnovená premiéra 5. října, Malá scéna), Broučci (12. října Velké divadlo) Carmen (25. ledna Nová scéna). Premiér bude pět.

BALET: Korzár (16. listopadu, Velké divadlo) Anastázie (28. března) Premiéry budou čtyři.

MUZIKÁL: Elisabeth (30. 11., Nová scéna), My Fair Lady (23. 5. Nová scéna) Premiér bude pět.