Pražský výběr byl založený v roce 1976 klávesistou a zpěvákem Michaelem Kocábem. Na začátku 80. let kapela přistoupila k celkové změně stylu a je označována jako jedna z nejvýznamnějších skupin rockové nové vlny u nás. A přes několik pauz, například zákaz činnosti v 80. letech 20. století, hraje dodnes, prakticky v nezměněné sestavě. Čtveřici Michael Kocáb, Michal Pavlíček (kytara), Vilém Čok (baskytara) a Jiří Hrubeš (bicí), která kapelu tvořila v nejslavnějších letech, doplnil při jednom z návratů v roce 2012 druhý bubeník Klaudius Kryšpín.

„Dokud zdravíčko slouží, tak jedeme dál. Fanoušci se mohou těšit na známé věci, nová tvorba zatím není aktuální,“ uvedl v nedávném rozhovoru pro Deník Michal Pavlíček, který si s Výběrem zahrál v Plzni naposledy loni při vyhlášení ankety Žebřík.

Na západě Čech tak opět zazní skladby jako Pražákům, těm je tu hej, Na václavským Václaváku či Zubatá.

Českou legendu pak jako host doplní americká trojice Gravity, která večer ve 20 hodin zahájí. Prezentuje se rozmanitostí a dynamikou ve stylu Deep Purple a Rainbow a staví na úderné rytmické sekci a výrazném až pronikavém zpěvu. Vedle basisty a zpěváka Davida Lee Reddinga a bubeníka Dannyho P. Harkina je jedním z členů kytarista Miro Blazek, který se narodil v tehdejším Československu a už jako mladík byl zakládajícím členem několika rockových kapel. O pár dní později si Gravity zahrají v Plzni opět, v neděli 7. května vystoupí v Amfiteátru Plaza na Slavnostech svobody.