„Letos uplyne 420 let od doby, kdy Plzeň byla sídelním městem císaře,“ připomíná ředitelka pořádající Nadace 700 let města Plzně Alena Kozáková. Dodává, že císaře, jeho družinu i hraběnku Stradovou uvidí Plzeňané v průvodu, který projde městem. Za císařem prý přijede i Petr Vok z Rožmberka.

Jinak bude program víkendu takový, na jaký jsou Plzeňané od roku 1995 zvyklí. Nebudou chybět rytířské souboje, koncerty dobové hudby, taneční vystoupení, divadelní představení pro děti, tradiční sobotní večerní Vejšlap plzeňských strašidel ani ohňostroj. Třídenní program bude připraven na náměstí Republiky, v Proluce a Mlýnské strouze. Začíná 7. června v 17:00 hodin

FOLKLORNÍ FESTIVAL

Ve stejném termínu jako Historický víkend se koná i Mezinárodní folklorní festival Plzeň. Má svůj prolog, díky němuž si vystoupení muzikantů, zpěváků a tanečníků z mnoha zemí světa mohou užít i diváci mimo Plzeň. Už 5. června se koná folklorní večer v Konstantinových Lázní, o den později jsou na programu Malé folklorní slavnosti pod ve Vrčeni na jižním Plzeňsku. „Hlavní program se koná na pódiu U Branky v Plzni od 7. do 9. června a jedním z témat bude pivo,“ říká Jan Vašků z organizačního týmu. Dodává, že páteční program o pivu připravili spolu s Pivovarským muzeem a v sobotu bude na téma pivo hrát a zpívat domažlická Konrádyho dudácká muzika. „Přijedou soubory ze Slovenska, Německa, Rumunska, Indonésie a Mexika, vystoupí soubor z Brna či Strakonic a také soubory z plzeňského regionu,“ uvádí Vašků. Folklorní soubory vystoupí několikrát na náměstí Republiky na pódiu Historického víkendu. „A připravili jsme novinku – 9. června naši hosté zahrají a zazpívají na Habrmannově náměstí v Plzni na Doubravce,“ upozorňuje Vašků a dodává, že závěr festivalu v Dýšině už je naopak tradicí.