Plzeňské Balet Gala každoročně nabízí přehlídku sólových i sborových výstupů, nejnáročnějších klasických pas de deux i moderních choreografií. „Oproti minulému roku, kdy byl program Baletu Gala zaměřen spíše na současnou tvorbu, nový cirkus a sloučení zpěvu a tance, letos nabídneme více klasických čísel i více zahraničních hostů,“ říká šéf baletu Jiří Pokorný.

Na Baletu Gala vystoupí například sólisté Bavorské státní opery Bianca Teixeira a Ariel Merkuri, kteří zatančí pas de deux z baletu Korzár a moderní choreografii s názvem Morphology II, a Melissa Chapski, jež se sólistou plzeňského baletu Gaëtanem Piresem předvede pas de deux z baletu Don Quijote. Mezi hosty se také objeví laureáti Europa Ballet Contest Brno 2023 Hinata Doi a Chikara Araki, členové juniorského souboru Bavorského státního baletu či sólisté ostravského divadla Eleonora Ancona a Francesco Fasano s pas de deux z baletu Coppélia. Diváci se ale mohou těšit i na domácí tanečníky. „Afroditi Vasilakopoulou a Justin Rimke se představí v suitě z Labutího jezera a Mami Mołoniewicz a Karel Audy zatančí pas de deux z Raymondy,“ doplňuje Pokorný.

Mimořádný koncert Smetanovy sbory ve Velkém pak uvede plzeňské divadlo jako součást oslav Roku české hudby a zároveň jako připomínku 200 let od narození a 140 let od úmrtí Bedřicha Smetany. Ke sboru opery DJKT a Kajetánovi – dětskému sboru opery DJKT se připojí také mužské sbory z Čech a Moravy – sbor Láska opravdivá, Moravan, sbor Bohuslava Martinů města Poličky, Pueri gaudentes a sbor Smetana, v jejichž podání zazní zásadní sborová díla této významné osobnosti české hudby.

Premiéru opery Hubička od Bedřicha Smetany uvede Divadlo J. K. Tyla v Plzni v sobotu 27. dubna.
Do Plzně se vrací Smetanova Hubička, jedna z nejoblíbenějších českých oper

„Souborné provedení Smetanových sborových skladeb je unikátní projekt, se kterým se posluchač setká opravdu jen zcela výjimečně. Troufám si říci, že od počátku našeho století nikdo takto velkoryse k prezentaci Smetanovy sborové tvorby nepřistoupil,“ upozorňuje šéf souboru opery Jiří Petrdlík a pokračuje: „Jsem hrdý na to, že v Plzni v rámci oslav Roku české hudby tento dluh napravíme a ukážeme našim návštěvníkům dílo Bedřicha Smetany z další perspektivy.“ Vrcholem celého večera bude slavná kantáta Česká píseň v původní verzi s klavírním doprovodem. Dále na koncertě zazní mimo jiné sbor Rolnická, který byl poprvé uveden v rámci oslav položení základního kamene Národního divadla, Píseň na moři, jež je prvním sborem napsaným Smetanou po jeho ohluchnutí, oblíbené Tři ženské sbory či poslední mistrova dokončená vokální skladba Naše píseň.