„Plánujeme, že by tam mělo být uloženo osm a deset tisíc předmětů z mobiliárních fondů deseti objektů, které jsou pod správou Národního památkového ústavu,“ doplňuje Brejchová.
Součástí objektu tak budou předměty, které se buď do zámeckých či hradních expozic nevešly nebo jejich stav vystavení neumožňuje.
Depozitář bude sloužit i pro studijní účely. Badatelna bude připravena pro studenty středních a vysokých škol, historiky i zájemce o výtvarné umění a památkovou péči. Památkový ústav bude pracoviště využívat pro vzdělávací tréninky a semináře pro pracovníky památkových objektů.
„Do budoucna se plánuje zpřístupnění depozitáře pro širokou veřejnost. Zatím díky projektu budou moci návštěvníci zavítat do dříve nepřístupných prostor části konventu,“ doplňuje Brejchová. Do třetího patra se turisté dopraví novým výtahem. Ten bude prosklený, takže během jízdy budou vidět okolní prostory.
Depozitář otevře své brány prvního dubna 2010. Jeho vybudování si vyžádá čtrnáct a půl milionu korun. Pětaosmdesát procent pokryjí peníze z grantu z islandu, Lichtenštejnsa a Norska v rámci finančního mechanismu Evropského hospodářského prostoru. Zbytek pokryjí zdroje ze státního rozpočtu.
Jak projekt vznikal, popisuje formou komiksu výstava ve vstupní hale domu U Zlatého slunce v Plzni. Její název je EXPOPlasy – Zima, tma, plíseň, červotoč, tesařík, houby, karcinogeny, polutany aneb příběh opravdového projektu.